in

Megállítható-e a fogínysorvadás?

A szépség relatív, egyéni megítélés kérdése, hogy kinek mi tetszik egy másik emberen/emberben. Ráadásul a génjeinket a szüleinktől örököljük, amelyek meghatározzák a külső jellemzőinket, tulajdonságainkat. Ismerjük a kifejezést, amikor azt mondják valakire, hogy nyert a genetikai lottón. Ezt arra értik, hogy leginkább szerencse kérdése, hogy milyen szemszínt, arcformát vagy alkatot örökölünk a felmenőinktől a gének sokféleségének köszönhetően.

A jólápoltság, a testünk higiéniájának szem előtt tartása azonban már egyértelműen választás kérdése. Önálló akarattal rendelkező egyénként igenis sokat tehetünk azért, hogy ápoltak és egészségesek legyünk, kívül és belül egyaránt.

Ez fokozottan igaz a szájhigiéniára és a fogaink gondozására. A nem megfelelő fogmosás, fogápolás hatására sajnos előállhatnak olyan állapotok, amelyek már komolyabb orvosi beavatkozást igényelnek. A fogíny fokozatos elsorvadása is ilyen probléma, de fokozott odafigyeléssel és szakember segítségével sokat tehetünk a nagyobb baj megelőzéséért. Ezt a témát járjuk körbe a következő bejegyzésünkben.

 

Az örökletes fogínysorvadás jelentősége

Mielőtt mindenki egyértelműen önmagát kezdené hibáztatni a fogínye állapota miatt, érdemes megjegyeznünk, hogy a fogínysorvadás kialakulásában is lehet jelentősége az örökletes tényezőknek. Sok esetben a fogszuvasodásra és a fogínysorvadásra való hajlam örökölhető, így lehetséges az, hogy egyesek már 50 éves korukra elveszíthetik a fogaik egy részét a sorvadással összefüggésben, másoknak pedig akár életük végéig átlagon felül jók a fogaik és soha nem kell ilyen kellemetlenségekkel szembenézniük.



Ugyanakkor fontos szem előtt tartanunk, hogy a megfelelő szájhigiénia, illetve az alapos és rendszeres fogápolás döntő jelentőségű lehet a fogaink minél hosszabb ideig történő megtartásában. Fogorvos szakemberek véleménye szerint, ha valaki ügyel erre, akkor akár 60 éves koráig megőrizheti fogai épségét. Igaz ez arra is, akinek genetikai okokra visszavezethetően – a hanyag fogápolás mellett – már 40 éves kora körül kihullanának a fogai.

 

Mit nevezünk fogínysorvadásnak?

A probléma súlyát jelzi, hogy a fogínygyulladás (gingivitis) a lakosság 70-80%-át érinti. 🦷🤷‍♂️

A jó hír pedig az, hogy gondos megelőzéssel, illetve szakszerű kezeléssel ez a betegség is orvosolható. A fogínysorvadás (más néven fogágybetegség) egy krónikus gyulladásos állapot a szájban, amelyet elsősorban baktériumok okoznak és legrosszabb esetben a fogak elvesztésével is járhat. A kialakulásának legfőbb oka a nem megfelelő szájhigiéné. Ha valaki nem tisztítja kellő alapossággal és rendszerességgel a fogait és nem távolítja el róluk a lepedéket, akkor ebből a lepedékből fogkő képződik.

A fogkőképződés többnyire tünetmentesen zajlik, szinte észrevétlenül, de a betegség előrehaladtával már a tünetek is megjelennek. Elsőként a fogínyvérzés, amely már a fogínygyulladás egyértelmű jele. Amennyiben tartósan fennáll ez az állapot, úgy a felszíni ínygyulladás egyre mélyebbre tud hatolni, egészen a foggyökeret körülvevő rostrendszerig és csontig (parodontium). A legnagyobb probléma tehát nem is az íny, hanem a fogat körülvevő csont pusztulása, amelynek következtében meglazulhatnak a fogak és rosszabb esetben akár ki is eshetnek.

Ha az okokat keressük, akkor a következőket sorolhatjuk fel, vagyis ezek a fogágybetegség fő rizikótényezői, olyan tényezők, amelyek a nem kellő alapossággal eltávolított foglepedék (plakk) jelenléte mellett növelik a betegség kialakulásának kockázatát:

  • rossz szájhigiéné,
  • dohányzás,
  • cukorbetegség,
  • csontritkulás,
  • hormonális tényezők,
  • fogak túlterhelése,
  • stressz,
  • helyi plakkretenciós tényezők.

 

A fogínysorvadás tünetei. Miről ismerhető fel a probléma?

A fogínysorvadás rendkívül alattomos tud lenni, mivel nagyon sokáig tünetmentesen zajlik, vagy alig produkál látható és érezhető tüneteket. Ezért is fontos kiemelten, hogy minél előbb fogorvos diagnosztizálja a betegséget és annak aktuális stádiumát, mert annál nagyobb az esély az érintett fog(ak) megmentésére.

Gyulladt fogíny
A fogínysorvadás gyulladással kezdődik

A tünetek közül az első a rendszeresen visszatérő gyulladásos állapot a fogínyben. Ez legkönnyebben a fogmosás közbeni vérzésről ismerhető fel. A fogínygyulladás kezelése ebben a stádiumban még viszonylag egyszerűen megy. Meg kell szüntetni a fogínygyulladást okozó körülményeket, vagyis rendszeresen el kell távolítani a fogak felszínén vagy gyakran már az íny alatt is jelen lévő fogkövet.

A következő állapotban, ha az előző tüneteket elhanyagolták, akkor jönnek a súlyosabbak:

  • érzékeny, kissé dagadt, vörös íny,
  • fogínyfájdalom,
  • fogíny-visszahúzódás,
  • fogmosáskor vérző íny,
  • kellemetlen szájszag,
  • fogíny elválása a fogaktól,
  • rések keletkezése a fogak között,
  • meglazuló fogak,
  • helyükről elmozduló fogak.

Bármelyik ezek közül már a fogágybetegség jele lehet, ha pedig több is jelentkezik egyszerre, szinte biztosak lehetünk benne, hogy ez már a parodontitis. Sokakat megtéveszt, hogy ebben a stádiumban sem éreznek fájdalmat, és nem tulajdonítanak komolyabb jelentőséget az előbbiekben felsorolt tüneteknek.



Pedig – ahogyan már korábban is említettük – a fogínysorvadás a legritkább esetben jár együtt konkrét fájdalommal, de ettől még nagyon is komolyan kell venni, mert egy betegségről van szó. A fogágy gyulladása a későbbiekben ráadásul komoly góccá alakulhat, amelyből a baktériumok és az általuk termelt méreganyagok a vérkeringésbe is bekerülhetnek. Itt pedig további súlyos szövődményeket okozhatnak:

  • ízületi gyulladást,
  • érelmeszesedést,
  • vagy még ennél is komolyabb betegségeket, például agyvérzést vagy szívinfarktust.

 

A megelőzés jelentősége a fogínysorvadás esetében

A fogínysorvadás ellen többféleképpen is felléphetünk, de mint minden betegségnél, itt is a megelőzés a leghatékonyabb. A legfontosabb az, hogy a – fentebb is említett – kiváltó okokat megszüntessük. Amennyiben a szájhigiéniánkat sikerül rendbe hoznunk, már hatalmas lépést tettünk előre, a megelőzés érdekében, és lényegesen lecsökkentettük a fogínysorvadás kialakulásának esélyét. A rendszeres és alapos fogmosás, a fogselyem- és fogköztisztító kefe használata az alap, és ide tartozhat valamilyen fogínysorvadás elleni fogkrém alkalmazása is.

Ezeken felül érdemes odafigyelni a táplálkozásra. Fontos, hogy sokoldalúan étkezzünk, és figyeljünk oda arra is, hogy minden fontos tápanyagból (rostok, fehérjék, ásványi anyagok) elegendőt vigyünk be a szervezetünkbe. Hasznos lehet olyan vitaminokat szedni pluszban, amelyek kimondottan segíthetnek a megelőzésben. Ilyenek például a B-vitaminok és a C-vitamin.

Mivel a fogínysorvadás hosszú időn át tünetmentes lehet, és egy laikus számára felismerhetetlen a kezdeti stádiumban, nagyon fontos a rendszeres fogorvosi vizsgálatok beiktatása. Egy felkészült szakember az ehhez szükséges eszközökkel (panoráma röntgen, 3D CT) azonnal el tud végezni egy alapos diagnosztikát a fogainkon. Amennyiben ennek az az eredménye, hogy a diagnózis a parodontitis, akkor a következő lépés értelemszerűen már nem a megelőzés, hanem a tényleges kezelés lesz.

A megelőzés két legfontosabb összetevője:

  • a rendszeres fogorvosi vizsgálat
  • és a megfelelő szájhigiénia.

Az utóbbiba beletartozik a naponta legalább kétszeri, de lehetőleg tökéletes és alapos fogmosás, amelynek természetesen elhagyhatatlan része a fogközök tisztítása is.

 

Visszafordítás vagy megállítás?

A rossz hír az, hogy a fogínysorvadás visszafordítása nem lehetséges. A jó hír viszont az, hogy a folyamat megállítható. 🤦‍♂️

A fogágybetegség kezelése azonban minden esetben fogorvos közreműködésével történik, otthoni módszerekkel csak a betegség megelőzése lehetséges a helyes szájhigiénia fenntartásával. A betegség kezdeti szakaszában öblögethetünk gyulladáscsökkentő gyógyteával, vagy használhatunk antibakteriális szájvizet, de sokkal jobb, ha már az elején szakemberhez fordulunk.

Ez azért fontos, mert mire kialakulnak a betegség látható és érezhető tünetei, addigra a baktériumok már lejuthattak a foggyökerekhez is. Ezek megtisztítása a gyökerek felszíni rétegének eltávolításával jár (körülbelül 0,2 mm vastagon), amelyet csakis egy felkészült parodontológus szakorvos tud elvégezni, a jól felszerelt rendelőjében. A kezeléssel azt lehet elérni, hogy a fogíny vissza tudjon tapadni a fogfelszínre. Ez az állapot semmilyen otthoni módszerrel nem kezelhető, a gyógyításhoz minden esetben szakember szükséges.

Az előrehaladott fogínysorvadás – ahogyan azt már az előbbiekben is említettük – sajnos visszafordíthatatlan, de ez nem jelenti azt, hogy a modern orvostudomány ne tudná hatékonyan gyógyítani a fennálló betegség állapotot.

Keresse fel Ön is fogorvosát és kérjen állapotfelmérést a nagyobb bajt megelőzendő, vagy hogy a kezelést minél előbb meg lehessen kezdeni a fogínysorvadás megállítására törekedve!

Hajhullás okai, kezelése

Mit tehetünk a hajhullás ellen?

Körömgomba tünetei, kezelése

A körömgomba és egyéb körömbetegségek kezelése