in

Szőrtelenítés házilag – Hogyan és mivel csináljuk?

A divat és a szokások változnak az emberi test szőrrel borított részeire vonatkozóan is a különböző korszakokban. Azonban az igaz, hogy jelenleg az általánosságban elfogadott, szépnek és ápoltnak látott test az minél inkább szőrtelen. A nők esetében mindenképp, de egyre inkább így van ez a férfiak esetében is.

 

Szőrtelenítő eljárások

A szépségszalonokban sokféle szőrtelenítési eljárás elérhető napjainkban, szinte nincs olyan testtáj, amelyet ne lehetne valamilyen módszerrel simává varázsolni. Egyes módszerek alkalmazói tartósabb eredményt ígérnek, mások pedig odáig merészkednek, hogy végleges szőrtelenítéssel reklámozzák az általuk használt készüléket. Mindegy, hogy melyik változatot részesítjük előnyben, a szépségszalonos szőrtelenítő kezelések pénzbe kerülnek, így sokak számára nem megfizethetőek. Előfordul olyan is, hogy valaki nem érzi komfortosnak, hogy az intim testtájait egy másik, hozzá nem közel álló személy szőrteleníti és ezért keres más megoldást.



Mindkét esetben felmerül az otthon elvégezhető szőrtelenítés lehetősége, amely a legtöbb esetben egyáltalán nem igényel segítséget egy másik ember részéről, (kivétel a férfiak esetében pl. a hát, mint szőrtelenítendő testtáj) ezzel jelentősen megkönnyítve a csupaszodni vágyó személy dolgát.

A módszerek az otthoni eljárások esetében is többfélék. Érdemes az alábbiakban felsoroltak közül a testtájnak, a személyes érzékenységnek, bőrtípusnak vagy akár az évszaknak megfelelő módszert és eszközt választani a lehető legjobb és legesztétikusabb eredmény érdekében.

Borotva

Talán a legtöbbet alkalmazott napi szőrtelenítési módszer. Nem igényel különösebb kézügyességet, azonban a nem teljesen egyenes testfelületeken óvatlan mozdulat esetén könnyedén sérülést okozhatunk magunknak.

Előnye, hogy akár pár száz forintból is beszerezhetünk egy – eldobható – borotvát, azonban tudni kell, hogy ezen eszközök élettartama nagyon korlátozott. A jobb minőségű, cserélhető fejes borotvák már több ezer forintos tételt jelentenek, viszont gyakoriságtól függően hetekig használatóak maradnak.

A borotválkozás legnagyobb hátránya, hogy egyáltalán nem tartós az eredmény. A tökéletesen sima bőr maximum 1-2 napig élvezhető, ezután a szőrszálak növekedésnek indulnak, amely a láthatóságon túl olyan kellemetlen következményekkel is járhat, mint a gyulladt szőrtüsző vagy az irritált bőr viszketése.

Szőrtelenítő krém

A szőrtelenítő krém szintén a gyors és viszonylag olcsó ideiglenes szőrtelenítő eljárások közé tartozik. Ennek a szőrtelenítő módszernek az előnyei és hátrányai is hasonlítanak a borotvához. Az eredmény összesen 2-3 napig tart, de az eljárás nem fájdalmas és nem különösebben költséges. Ha valaki kifejezetten tart a kellemetlenségtől és a fájdalomtól, elképzelhető, hogy ez a szőrtelenítő eljárás lehet a legmegfelelőbb a számára.

Epilátor

Az epilálás a gyantához hasonlóan nem túl kellemes módszer, sőt, sokak szerint még fájdalmasabb procedúra a hosszabb időtartam és a szálanként történő eltávolítás miatt. Az epilátort is meg lehet szokni, a módszert meg lehet tanulni és a segítségével házilag szőrteleníteni a nagyobb testfelületeket, azonban a kisebb, redőzöttebb és érzékenyebb testfelületek kezelésére nem igazán alkalmas.

Az epilálás hatékony elvégzéséhez meg kell várni, hogy a szőrszálak bizonyos hosszt érjenek el, és a kezelőfejnek jó szögben kell elkapnia a szőrszálat, hogy azt tövestől ki tudja rántani a bőrfelszín alól.

Csipesz

Az előbbi módszer „kicsiben”. Használata akkor ajánlott elsősorban, ha csak néhány kósza szőrszál eltűntetése a cél egy olyan testtájról, amely jól elérhető és folyamat közben akár tükör segítségével látható. Minden egyéb esetben hosszadalmas lenne és nem túl hatékony.

Gyanta

A reklámokban mindig olyan egyszerűnek és fájdalommentesnek tűnik a gyanták használata, azonban a valóságban ez nem mindig van így. Természetesen az évek alatt meg lehet tanulni a módszereket, amelyekkel minimalizálhatjuk a fájdalmat, de a gyantázás soha nem lesz leányálom.
A gyanta előnye, hogy egy-két ezer forintból már viszonylag jó minőségű alapanyagokat vásárolhatunk, egy kicsit nagyobb befektetéssel pedig akár teljes gyantakészletet melegítővel, spatulával, csíkokkal.

Előny, hogy a gyantázás eredménye több hétig is kitarthat, azonban nagy hátránya a módszernek, hogy bizonyos szőrhossz alatt nem lehet jól elvégezni a folyamatot. A nyári időszakban kimondottan kellemetlen lehet meghagyni a szőrszálakat néhány milliméter hosszúra, főleg, ha azok sötétek és vastag szálúak.

Tudni érdemes, hogy a gyanta nem való mindenkinek házilagos szőrtelenítésre, ugyanis komoly bőrirritációt okozhat, mert saját magunknak nem biztos, hogy le tudjuk tépni a megfelelő szögben a gyantacsíkokat. Ezzel sérüléseket és erőteljes fájdalmat idézhetünk elő, ijesztővé téve az egész folyamatot.

Fontos az is, hogy ne melegítsük túl a gyantát. A tényleges felületen használat előtt mindig végezzünk hőpróbát a kézfejünkön.


Fényenergián alapuló tartós szőrtelenítés

Ezen módszerekből jelenleg 3-féle létezik: Lézer, IPL és HPL. Az első kettő 10-20 éves múltra tekint vissza és számos tapasztalat bizonyítja a technológia hatékonyságát, a HPL pedig egy újonnan megjelent technológia, amely csupán 1-2 éves múlttal rendelkezik.

Mindhárom módszer azon alapul, hogy a szőrtüszőben a szőrszál sötét pigmentje (melanin) elnyeli a kibocsájtott fényt. Ez a fény hővé alakul, és a sötét színű szőrszálakat gyakorlatilag kiégeti, a szőr gyökerét roncsolja, majd a szőrnövekedést inaktívvá teszi. Így jön létre a tartós, évekig tartó szőrtelenség a kezelt testrészen.

A kezelés annál hatékonyabb, minél sötétebb a szőr és minél világosabb a bőr, hiszen a világos bőr visszaveri a fényt (tehát nem ég meg), a sötét szőrszál viszont elnyeli, ezáltal roncsolódik. Emiatt a világos szőke, vörös vagy ősz szőrzet esetén sajnos egyik fényenergián alapuló tartós szőrtelenítő módszer (lézer, IPL és HPL) sem eredményes. Ilyenkor a szőr nem elég sötét ahhoz, hogy a villanófény hatni tudjon rá. Kreol, sötét színű bőr esetén szintén nem hatékony a kezelés, ugyanis a sötét bőr elnyeli a villanófényt, így az a kezelés közben megéghet.

Mindent összevetve tehát a lézer, IPL és HPL tartós szőrtelenítő módszerek közül az IPL az, amelyik a mai modern nők és férfiak igényeit leginkább ki tudja kielégíteni, ugyanis fájdalom nélkül, gyorsan és hatékonyan biztosítja a tartós szőrtelenítést.

Ez a legköltségesebb módszer a felsoroltak közül, de IPL és HPL készüléket már vásárolhatunk otthoni használatra is.

 

Általános tippek az otthon végzett szőrtelenítéshez

Tisztító és zsírtalanító hatású, bőrpuhító testápolóval kezdjük el a szőrtelenítési eljárást, hogy az szinte fájdalommentes legyen.

Ügyeljünk a megfelelő higiéniára, ezzel elkerülhetjük a kellemetlen bőrtünetek és gyulladások nagy részét.

Türelmesen, kapkodás nélkül dolgozzunk. Így lesz az eredmény a lehető legjobb és a sérüléseket is elkerülhetjük.

Látható tehát, hogy az otthon végezhető szőrtelenítő eljárásokból több lehetőség is adott, mindenkinek magának kell kiválasztania, kitapasztalnia, hogy a számára melyek a legideálisabbak. A módszereket ráadásul évszaktól, egészségi állapottól és a kezelendő testtájtól függően variálhatjuk is. A cél az ápolt, sérülésmentes, szőrtelen bőrfelület, olyan, amelyet bármikor szívesen megsimogatnánk.

Fotó: Sora Shimazaki / Pexels

Alacsony-Tátra látnivalói

Az Alacsony-Tátra látnivalói, túraútvonalak & szállások itt!

Tippek a stresszmentes nyári utazáshoz