in

A körömgomba és egyéb körömbetegségek kezelése

A köröm a kéz- és lábujjakon az utolsó ujjpercen elhelyezkedő, a bőr hámrétegének legfelső elszarusodott lapos rétege, amely a körömágy hámsejtjeiből alakul ki, és egész életünkön át növekszik. Szerepe egyrészt az ujjak végpercének mechanikus védelmében van, másrészt elősegíti az ujjak finom mozgását, amelyek így a fogás és a tapintás legfőbb eszközei lehetnek. A lábkörmök a talajtól való elrugaszkodást is segítik járás közben.

A körmök alakjának, színének és állagának a megváltozása egy fontos jelzés a számunkra, amely a sérülésektől az örökletes és általános betegségeken át a fertőzésekig számos problémára hívhatja fel a figyelmünket.

 

A leggyakrabban előforduló körömbetegségek

A körömbetegségek kialakulhatnak helytelen körömápolási szokások miatt. Ha rendszeresen lakkozzuk körmünket – főként, ha tartós géllakkot használunk, vagy műkörmünk van, a köröm nem lesz képes a megújulásra. Elveszíti természetes rugalmasságát és zsírtartalmát, elvékonyodik, és mivel nem tud megfelelően szellőzni, könnyen a gombák melegágyává válhat. A körömágy bőrének helytelen vágása, a körmök túlzott lerövidítése, felületének rendszeres csiszolása ugyancsak negatív irányú változásokat eredményezhetnek. A körömlemez változásai azonban fertőző vagy krónikus betegségek tünetei is lehetnek.



Az egészséges körmök simának és egyenletes színűnek tűnnek. Az életkor előrehaladtával függőleges bordák alakulhatnak ki rajtuk, vagy kissé törékenyebbek lehetnek, ezek azonban ártalmatlan jelenségek. Meglehetősen gyakoriak a körmökön a bemélyedések és foltok vagy a rendellenesnek tűnő textúra, de olykor a formájuk is látványosan eltér a normálistól. Ezek nem feltétlenül számítanak körömbetegségnek. Sokszor inkább tünetek, és arra figyelmeztetnek, hogy valami nincs rendben a szervezettel. Fakadhatnak az ujjak sérüléseiből, de egyes gyógyszerek és a kemoterápia szintén okolhatók érte. Nézzük sorra, hogy melyek a leggyakrabban előforduló körömbetegségek.

 

Gombásodás a körmökön

Ezt a problémát sok minden okozhatja, de létezik több hajlamosító tényező is. Ilyen például a cukor- és érrendszeri betegségek vagy a közös zuhanyhasználat és a megfelelő higiénia hiánya. A körömgombának látványos jelei vannak. Ilyenkor a köröm megvastagszik és elszíneződik, alatta pedig törmelékes anyag halmozódik fel. A körmöt megtámadó gombák rendkívül sokfélék lehetnek, a gyógyítás alapja a fertőző gombafajta minél pontosabb azonosítása. A gomba olyan enzimet termel, amely megemészti a körömben lévő keratint, emiatt megváltozik a köröm szerkezete, és a körömlemez határozottan elválik a körömágytól. A gombás fertőzések ma már jól és eredményesen kezelhetők különféle külsőleg alkalmazott szerekkel (kenőcsök, ecsetelők) és szájon át szedhető gyógyszerek segítségével is.

 

A körömágy gyulladása

Az oldalsó körömredőnél kezdődnek a tünetek, melegség érzet, duzzadt és kipirosodott bőr, valamint fájdalom is kísérheti. A gyulladást baktériumok okozzák, amelyek az apró helyi sérüléseken juthatnak be a köröm alá, és ott elszaporodnak. De honnan keletkeznek ezek a bizonyos apró sérülések? Sajnos ezzel kapcsolatban az a rossz hírünk, hogy mi magunk okozzuk, amikor nem jó módon vágjuk le a körmünket. Ezért is fontos, hogy a műveletet jó technikával, tiszta, lehetőleg fertőtlenített ollóval vagy csipesszel végezzük, lehetőleg nem megsértve a bőrt. A köröm oldaláról leváló hegyes kis szaruszálkákat érdemes utólag óvatosan eltávolítani.

A már kialakult körömágy gyulladást helyi párakötéssel, antibiotikumos kenőccsel kezelhetjük. Fontos, hogy a problémával időben forduljunk orvoshoz, mert kezelés nélkül tovább terjedhet. Később pedig már sebészi beavatkozás válhat szükségessé a felgyülemlett gennyesedés megszüntetésére. A legjobb megoldás a megelőzés: a helyes körömvágás, a kezek és a lábak megfelelő tisztán tartása. Ha ismételten és gyakran visszatér a gyulladás, esetleg mindig más és más körmön fordul elő, érdemes elgondolkodni azon, hogy nincs-e valamilyen hajlamosító betegségünk. Ilyen lehet a cukorbetegség, amelynek, ha más tünetből addig nem derült ki, az első figyelmeztető tünete lehet a körömágygyulladás is.

 

A körömágy benövése

Ez a probléma nem betegség, de sok kellemetlenséggel járhat az elszenvedőjének. Lényege, hogy a körömlemez széle a növekedéssel a körömredő oldalsó szövetébe hatol. Leginkább a nagylábujjakat érinti, ahol a gyulladás zajlik, amely bőrpírral, fájdalommal és duzzanattal jár együtt. Ez a gyulladás könnyen krónikussá is válhat, amely aztán igazán megkeserítheti a benőtt körmű egyén életét.

Szinte mindig egyszerű hajlamosító tényezők állnak a háttérben, amelyek egyénenként változóak. Ilyen például a hosszú nagylábujj, amelyen az oldalsó körömredő vaskos. Ehhez járulhat még a nem megfelelő cipő hordása. Ilyen ujjakkal ugyanis érdemes olyan cipőt választani, amelyben elöl van elég hely az ujjaknak. Gyakori hibalehetőség még, hogy a lábköröm vágásakor lekerekítik a köröm sarkait, ezzel megkönnyítve a köröm rendellenes növekedését.



A probléma kezelése helyi ecsetelésből, gyulladáscsökkentésből és alapos fertőtlenítésből áll. Olykor szükség lehet a krónikus gyulladásban lévő szövet, sőt néha a köröm eltávolítására is. Súlyos gyulladás esetén antibiotikumot kell szedni. Ha azonban körömvágáskor meghagyjuk annak sarkait és megfelelő cipőt hordunk, nagy valószínűséggel elkerül minket ez a kellemetlenség.

 

Tyúkszem kialakulása

A tyúkszem egy nagyon kellemetlen és fájdalmas, elszarusodott kinövés a lábon, amely akár a körömrész alá is nőhet. Főként fokozott nyomásnak kitett területeken jelenik meg, bőrkinövés, megvastagodás formájában, de létezik olyan típusa is, amely egy vírusfertőzés miatt alakul ki. Kezelése lehetséges tyúkszemtapasszal és vírusölő szerekkel, de bizonyos esetekben sebészi úton való eltávolítása indokolt.

Jelek a körmökön, amelyek betegségre utalhatnak:

  • Ha a köröm „holdja” túl nagy, az szívrohamra való hajlamot mutat. A hiányzó holdak pedig szívgyengeségre, szívideg problémákra utalhatnak.
  • A körmön található hosszanti barázdák a belek gyengeséget, valamint a vér problémáit mutatják.
  • A kemény köröm szilárd csontozatot is jelent, a lágy, vékony körmök pedig gyengére utalnak.
  • A töredezett körmök meszesedési hajlamra figyelmeztetnek.
  • A könnyen berepedező köröm altesti problémákat mutathatnak, különösen nők esetében.
  • A hullámos keresztbarázdák a rendszertelen vagy nem elégséges ásványi anyag bevitelt jelzik, különösen a fogyókúrázóknál.
  • A halvány színű köröm vérszegénységre utal, a sötétvörös pedig túlzott vérbőségről vagy heves vérmérsékletről tanúskodik. A kékesre elszíneződött körmök gyenge keringést vagy szívritmuszavart jelezhetnek.
  • A sárgás körmök agyi eredetű problémát, a teljesen sárgák pedig máj és epebajt feltételezhetnek.
  • A fekete vagy sötét foltok a körmökön a szervezetben jelen lévő méreganyagokra, súlyosabb esetben vérmérgezésre utalnak.
  • A körmön áthúzódó barna sáv, vagy ha a köröm alsó fele látványosan megbarnul, az egyértelműen a vesegyengeség jele.

Ha a felsoroltak közül bármelyik tünetre is felfigyelünk, sürgősen életmódbeli változtatásokra van szükségünk. A legjobb pedig az, ha bejelentkezünk az orvosunkhoz egy teljes kivizsgálásra, hogy fény derüljön az esetlegesen rejtve maradó betegségekre is.

Megállítható-e a fogínysorvadás

Megállítható-e a fogínysorvadás?

Fontos telefonszámok Horvátországban

Horvátországi nyaralás? Jó, ha tudod ezeket a telefonszámokat!