in

Horvátországi nyaralás? Jó, ha tudod ezeket a telefonszámokat!

Horvátország várhatóan az idei nyáron is nagy népszerűségnek örvendő úti cél lesz. Kedveltsége nemcsak közelségének, hanem az elképesztő tájaknak és a különleges természeti adottságainak is köszönhető. Az EU Tanácsának döntése értelmében Horvátország teljesjogú tagjává válik a belső határok nélküli schengeni térségnek, ami egyúttal azt jelenti, hogy 2023. január 1-jétől a határátkelőhelyeken megszűnik a személyek ellenőrzése, a ki- és beléptetés. Ugyan az úti okmányok továbbra is szükségesek, de a határon történő hosszas várakozásra már biztosan nem kell nyaranta számítani.

 

Maszkviselés

Úgy tűnik, nagyrészt a COVID-ot is magunk mögött tudhatjuk, jelenleg sem a tömegközlekedésen, sem az éttermekben nem kötelező a maszk a horvát régióban. 2022. április 9-étől jelenetős enyhítések léptek érvénybe Horvátországban, így nincs szükség COVID igazolványra, ám az egészségügyi intézményekben, gyógyszertárakban ez továbbra is kötelező. Nem árt, ha pakolsz a csomagba néhány maszkot, de alapvetően, a turisták által rendszerint látogatott helyszíneken erre szerencsére nem lesz szükséged.

 

Segélyhívó számok

Vannak azonban olyan fontos információk, amelyek ismerete nélkülözhetetlen ahhoz, hogy biztonságban tudhasd magad, és felkészülj a váratlan eseményekre is. Ezeket vettük most sorra a Telefonszám tudakozó segítségével.

Magyarország hívószáma Horvátországból a jól ismert +36, Magyarországról történő telefonálás esetén pedig a +385.

S ha már az egészségügyi intézményekről esett szó, akkor természetesen nem mehetünk el a legfontosabb segélytelefonszámok mellett sem. Ezekre a legnagyobb elővigyázatosság esetén is szükség lehet, így legjobb, ha felírod őket.
Az általános segélyhívó a 112.
A rendőrség száma a 192.
A tűzoltóság a 193-as számon érhető el.
A mentők a 194-en riaszthatók.



Érdemes tudni, hogy ezek a számok magyar mobiltelefonról mindig az előhívóval együtt értendők, vagyis pl. a mentők +385 194 telefonszámon érhetők el.

 

Közlekedés földön-vízen

Horvátországot sokan saját autóval keresik fel, hiszen így lehetőség nyílik arra, hogy útközben is felfedezhessék az ország látványosságait, történelmi és természeti nevezetességeit. A hosszú autós út előtt célszerű alaposan átnézetni a gépjárművet, ám ha mégis előfordulna bármi gond, akkor nem árt tisztában lenni az Autós segély számával, ami a következő: +385 1987

Tagadhatatlan, hogy a tengeri programok, a hajóval történő utazás szépségei a legtöbb turistát mágnesként vonzzák. Az ilyen lehetőségeknél sem árt felkészülni az esetleges problémákra, méghozzá a tengeri mentés elérhetőségével: +385 195

 

Információk a turisztikai programok szervezéséhez

A mai kor embere leginkább maga szervezi utazásait. Egyfelől ez megadja azt a szabadságot, amire olyan nagyon vágyunk a nyaralás alkalmával, másrészt nincs szükség arra, hogy másokhoz igazodva tervezzük meg a várva-várt pihenést. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a tervezgetés már hónapokkal előtte elkezdődik. Ha a szabadságolás nem ennyire kiszámítható, akkor könnyen lehet, hogy az utazás és a szállásfoglalás viszonylag gyorsan elintézésre vár. A spontaneitás iránti igény szintén szerepet játszhat abban, hogy a programtervezés hirtelen válik aktuálissá. A +385 62 999 999-es telefonszámon turista információk várják az érdeklődőket.

 

Ha sürgős a segítség

Külföldi utazás alkalmával érdemes magunkkal vinni a Nagykövetség számát is. Bár nem szokott előfordulni, hogy szükség lenne rá, de ha mégis, akkor bizony aranyat ér.

Magyarország Zágrábi Nagykövetsége a következő számon érhető el: +385 1 4890 900.

Amennyiben munkaidő után, sürgős esetről van szó, akkor a következő számot célszerű felhívni: +385 1 489 0906

 

Tudakozó, ahol bármiben segítenek

Ha csak egyetlen telefonszámot jegyeznél meg a segélyhívókon kívül, akkor az a horvát tudakozó legyen. A helyi és vidéki telefonszámokról a 11888-as számon tudsz tájékozódni, a külföldi telefonszámokról pedig a 11802-esen. Az általános tudakozó a 18981.

Legyen szó a szálláshelyen elérhető orvosi ügyeletről, a közeli kórházról, vagy a környékbeli idegenforgalmi látványosságok nyitva tartásáról, a vonatkozó számokat az általános tudakozón keresztül könnyedén megismerheted.

S ha már az orvosi ügyeletről esett szó, akkor érdemes tudnod, hogy az orvosi ellátás kapcsán a magyar állampolgárok sürgősségi betegellátásra jogosultak. Az ellátás az Európai Egészségbiztosítási Kártya vagy Kártyahelyettesítő Nyomtatvány bemutatásával vehető igénybe. Ezeket a magyar egészségügyi szolgáltatásokra jogosult személyeknek a Megyei Egészségbiztosítási Pénztár adja ki. Fontos tehát, hogy már az utazás előtt elintézzük ezt, ha korábbi utazások alkalmával nem történt volna meg. További lényeges tudnivaló, hogy ennek hiányában az orvosi ellátás díjköteles. Ha a plusz kiadásoktól megkímélnéd magad, akkor mindenképpen javasolt az utasbiztosítás megkötése. A call center számát feltétlenül vidd magaddal.

 

Google, a barátunk

Az internet elérésével a nagyobb szállodákban és településeken valószínűleg nem lesz gond, ahol pedig a világháló jelen van, ott minden információt pillanatok alatt megszerezhetsz. Az eldugott, romantikus települések, a szigetvilág egyes részei viszont korántsem biztos, hogy eléggé lefedettek, ezért hasznos, ha a legfontosabb telefonszámokat felírod, és magadnál tudod.

Horvátország az idei szezonban is ezreket vonz majd a hazai turisták köréből. Vannak, akik saját nyaralóval rendelkeznek, de a legtöbben minden évben újabb és újabb térségeket fedeznének fel. A tengerparti fürdőzés, a vízi sportok, a látványos természeti értékek és a történelmi épületek, nevezetességek kedvelőinek körében biztos befutó az ország. A szigetvilág a kalandok izgalmát kínálja, de az éjszakai szórakozásról, a naphosszat történő városnézésről sem kell lemondani a területre érkezve. A kisebb települések azoknak javasoltak, akik szívesen beolvadnának a horvát mindennapokba, és felvennék a helyiek életritmusát.

Körömgomba tünetei, kezelése

A körömgomba és egyéb körömbetegségek kezelése

Szemszárazság okai

Szemszárazság – okok és tudnivalók