in

Nyaralás autóval Horvátországban?

Horvátország meglehetősen népszerű úti célja a tenger partra vágyóknak. Hazánkból is több százan vágnak neki nyáron a horvát tengerpartnak, és a legtöbben autóval indulnak útnak. Ahhoz, hogy a lehető legbiztonságosabban vághassunk neki az útnak, nem árt felkészíteni az autónkat, de a horvátországi útviszonyokról, szabályokról és autópálya díjakról is érdemes tájékozódnunk. A következőkben ehhez adunk egy kis segítséget.

 

Így készítsük fel autónkat egy horvátországi nyaralásra

Kezdjük az autók nyári felkészítésével. Ezt egyébként már a tavasz folyamán érdemes megtenni, de legkésőbb akkor, amikor eljön a nyári gumicsere ideje. Mielőtt autóval indulnánk el a horvát tenger partra, mindenképp fontos, hogy megfelelő abroncs kerüljön fel, tehát nyári. A nyári gumik ellenőrzése is elengedhetetlen a biztonságos közlekedéshez. Általában a szervizben meg szokták vizsgálni az abroncsokat, és ha szükséges javasolják a kiegyensúlyozásukat, más néven az abroncs centrírozását.



És ha már az autót úgyis felemelik a nyári gumicsere okán, akkor a futóműveket is érdemes átnézetni, hogy megfelelő beállításban vannak vagy sem. Amennyiben az elállítódott a futómű, mindenképp érdemes futómű beállítást is kérni.

Emellett az is célszerű, hogy a gumistól az autószerelő felé fordulunk, és egy általános ellenőrzést kérünk. Ilyenkor a szerelő megnézni az izzók állapotát, ellenőrzi a folyadékszinteket, mely nemcsak a szélvédőmosó folyadék és a hűtőfolyadék ellenőrzését jelent. A motorolaj és a fékfolyadék szintjét is érdemes ellenőriztetni, de a fékekre is érdemes vetni egy pillantást.

 

Matrica vagy fizetőkapu? Avagy a horvát autópálya díjakról

Ha az autónk már készen áll az útra, érdemes megtervezni az útvonalat, amely fizetős utakat is tartalmazhat. Nagyon fontos tudni, hogy míg nálunk Magyarországon, autópálya matrica vásárlásával tudjuk használni a fizetős útszakaszokat, addig Horvátországban fizetőkapus rendszer van érvényben. Az útdíj mértékét az határozza meg, hogy mekkora távolságot teszünk meg, illetve hogy milyen járművel. Nyaralásra a legtöbben személyautóval mennek, de gyakoriak a lakóautók is.

Az útdíjak fizetésére kétféle rendszer van érvényben Horvátországban. Az egyik a nyitott rendszer, ez leginkább a hidaknál, az alagutaknál és az autópálya rövidebb szakaszainál fordul elő. Ilyenkor a be és kilépési pontnál is található egy fizetőfülke. A zárt rendszer akkor fordul elő, hogy egy útszakasz esetében több be és kijárat is van. Ilyenkor a belépésnél kapunk egy jegyet, melyet a kilépésnél kell leadni, az útdíjat pedig a megtett távolság alapján fogjuk fizetni. A legtöbb helyen már bankkártyát is elfogadnak, nemcsak kézpénzt.

 

Hogy elkerülhessük a gyorshajtási büntetést, avagy ilyen sebességhatárok vannak Horvátországban

A sebességhatárok hasonlóak Horvátországban, mint Magyarországon. A sebességkorlátozás:
– autópályán: 130 km/h
– autóúton: 110km/h
– egyéb utakon: 90 km/h
– lakott területen: 50 km/h

Ezeket, ahogy hazánkban is, mindenképp érdemes betartani, mert súlyos büntetéssel járhat, ha nem így teszünk. A bírság lényegesen magasabb, mint hazánkban, nem érdemes kockáztatni.

Kép forrása: pexels.com

Mindennapok kamasz gyerekkel – 10 jótanács szülőknek

szexuális felvilágosítás

Mikor aktuális a szexuális felvilágosítás?