in

Mit tehetünk a hajhullás ellen?

Fontos már az elején tisztáznunk, mielőtt elmélyülünk a megoldások keresésében, hogy a hajhullás jelensége elég gyakori, tehát biztosan nem vagyunk egyedül a problémánkkal. Ráadásul nemek vagy kor szerint sem tehető számottevő különbség. Bárkivel előfordulhat, hogy észrevehető mennyiségben hullik a haja.

Nézzük meg, hogy mit tehetünk az egészséges hajért, a hajhullás ellen!

 

A hajhullás okai

Ha tartósan és fokozottan hullik a hajunk, annak hátterében számos kisebb vagy nagyobb egészségügyi probléma, egyes esetekben pedig akár lelki okok is húzódhatnak. A fokozott stressz, az autoimmun betegségek, egy komolyabb gyulladás a szervezetben, a pajzsmirigy normálistól eltérő működése mind-mind okozhatnak ilyen tünetet, de akár az élelmiszeradalékok, vagy gyógyszer-mellékhatások következtében is megritkulhat a hajunk.



Természetes emberi reakció, hogy hajlamosak vagyunk egyből a legrosszabbra gondolni, pedig a leggyakoribb okok között előkelő helyen szerepel az egyszerű vitaminhiány. Ez az állapot könnyen helyrehozható megfelelő táplálkozással és kiegészítő jelleggel történő vitaminszedéssel. Érdemes azzal is számolni, hogy a haj teljesen egészséges állapotában is hullik valamennyire.

Naponta 40-80 hajszál kihullása általános, és teljesen normálisnak tekinthető.

Ez olyan mennyiség, hogy gyakran észre sem vesszük. Hajritkulásról akkor beszélünk, ha nagyobb mértékben hullik a hajunk, mint amilyen mértékben az új hajszálak növekedni képesek.

 

A hajhullás típusai

Nem bíztatunk senkit sem az otthoni „házi” diagnosztikára, de javasoljuk, hogy a hajhullás tüneteinek észlelésekor próbáljuk besorolni a problémánkat az alábbi típusok egyikébe. Ezután már könnyebb dolgunk lesz abban is, hogy milyen szakemberhez forduljunk, ha egyáltalán szükséges.

 

Hormonális eredetű hajhullás

A genetikai eredetű hajhullás szinte kizárólag a férfiakat érinti, és a férfiak kopaszodása 90-95%-ban erre az okra vezethető vissza. A közvélekedéssel ellentétben az sem segít, ha sapkát hord valaki, amikor hideg van, hiszen a hajtüszők nem megfáznak, hanem a DHT hormon fokozott termelődése miatt zsugorodnak össze, és ebben az állapotukban már nem tud egészséges, erős hajszál nőni belőlük. Ezzel a folyamattal elkezdődik a haj ritkulása, a legtöbb esetben már 30-40 éves korú férfiaknál.

Hormonális eredetű hajhullás
A férfiak 90%-át érinti a hajhullás és a kopaszodás

Az egyik változatnál először két oldalt a homloknál kezdődik a ritkulás, majd a haj vonala lépésről lépésre egyre hátrébb csúszik. A másik típus, amikor a haj „kikopása” a fejtetőn kezdődik egy foltban, amely aztán folyamatosan egyre nagyobb felületen észlelhető és előrefelé húzódik. Amíg a következőkben felsorolt többi hajhullás típusnál a gyógyszeres kezelésben és más módszerekben is reménykedhetünk, a hormonális eredetű hajhullás esetén ezek a módszerek sajnos nem használnak.

 

Diffúz hajhullás (hajritkulás)

Ebben az esetben egyenletesen hullik a haj az egész fejbőrről, és nincsenek egyértelműen körülhatárolható, láthatóan hajhiányos területek. A haj egyenletesen hullik az egész fejbőrről és sok esetben a kopaszodás mellett a megmaradó hajszálak elvékonyodnak.

A diffúz hajhullás okai egész sokfélék lehetnek. Akár tápanyaghiányból, tápanyagfeldolgozásból eredhet, akár betegségek kísérőtünete lehet. Ha ilyen okok állnak a háttérben, akkor az részben vagy egészében megszüntethető, visszafordítható. Tehetünk a kopaszodás ellen, ha megkeressük az okokat.

Felmerülhetnek az alábbiak:

  • dohányzás
  • erős UV sugárzásnak sokáig kitett fejbőr
  • anyagcserezavarok
  • gyulladásos állapotok a szervezetben
  • vérszegénység, vitaminhiányos állapot

 

Foltos hajhullás

Ennél a változatnál a hajhullás kisebb területre összpontosul, úgy, hogy a fejbőr többi részén nem következik be változás. Idővel a haj nélküli foltok kiterjedhetnek nagyobb területekre is. A foltos hajhullás autoimmun betegségre utal, amely során a szervezet egyfajta túlzott immunreakció miatt megtámadja az addig jól működő hajtüszőket. Ilyen esetekben a tüszők nem veszítik el hajtermelő képességüket, csak időlegesen szüneteltetik azt. A betegség visszafordításával, a gyógyulás után ismét elkezdődhet a hajszálak növekedése.

A probléma megjelenhet gyerekeknél, nőknél, férfiaknál és idős korban is, de minden esetben összetett kivizsgálást igényel, hogy az okokat is fel lehessen tárni, ne csak a tüneteket próbáljuk meg kezelni.

 

Módszerek az erős, egészséges hajért és fejbőrért

Az egészséges szervezet egészséges, erős hajat tud növeszteni és fenntartani. Ezért az egészséges állapotért sokat tehetünk azzal, ha megválogatjuk: milyen ételeket és italokat fogyasztunk, milyen kozmetikumokat és mosószereket használunk. A környezetünk hatásai és a stressz pedig szintén olyan összetevők, amelyek hatással lehetnek az egészségünkre. Igyekezzünk tehát a negatív hatásokat csökkenteni amennyire az lehetséges. Tudatos életmódváltással, a káros szokásaink elhagyásával sokat tehetünk önmagunkért és az egészségünkért.

Ezek így eléggé általános javaslatok, ezért aki gyakorlatiasabb módszereket is szívesen kipróbálna, olvassa el és alkalmazza az alábbiakat:

  • Vitaminok
    Mint azt már az előbbiekben kifejtettük: az egészséges hajhoz egészséges szervezet is kell, mivel sokszor valamilyen betegség vagy legalábbis vitamin vagy nyomelem hiány állhat a hajhullás hátterében. Egy vérvizsgálattal könnyedén kideríthető, miben szenved hiányt a szervezetünk, és orvosunktól konkrét tanácsot adhat, hogy milyen vitamint vagy nyomelemeket lenne érdemes táplálékkiegészítő formájában is beépíteni az étrendünkbe.

Az egészséges hajhoz a vas, a folsav és a cink bevitele a legfontosabb, de biotint, azaz B7 vitamint tartalmazó táplálékkiegészítőt is alkalmazhatunk. 💊

  • Gyógysamponok
    A kifejezetten vékony szálú, illetve ritkuló hajra való készítményeket is érdemes lehet kipróbálni a hajkorona erősebbé tételére. Ezek a samponok és balzsamok olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek egyrészt sűrűbbnek láttatják a hajat, másrészt vitaminok és aminosavak is találhatóak bennük, amelyek egészségesebbé teszik a hajat. Vannak olyan változatok is, amelyeket receptre írhatóak fel, így mindenképp szükséges hozzájuk egy orvosi diagnózis.
  • Tiszta növényi olajok
    Kutatások szerint a tiszta levendulaolaj jó eredményeket hozhat az enyhébb hajhullás kezelésében, amelyet a nagyobb siker érdekében még rozmaringolajjal, illetve kakukkfűolajjal is kombinálhatjuk. Fontos, hogy a tényleges használat előtt végezzünk bőrtesztet az olajokkal egy kis felületen, és csak akkor kezdjük el rendszeresen használni ezeket, ha 24 óra eltelte után sem tapasztalunk semmiféle allergiás reakciót.
  • Masszázs
    A legolcsóbb és talán legegyszerűbb módszer a hajhullás megállítására, illetve a haj dúsítására a rendszeres fejmasszázs. Száraz vagy nedves hajon, illetve fejbőrön is elvégezhető. Ujjbegyeinkkel gyengéden, de határozottan masszírozzuk át a fejbőrt körkörös mozdulatokkal, hogy felélénküljön a vérkeringésünk, ezzel friss vérhez és ezáltal éltető oxigénhez juttatva a hajtüszőket. Mindennap érdemes legalább öt percet egy alapos felmasszázsra szánni a látható eredményért. Kellemes perceket okozhatunk partnerünknek azzal, ha a számára adott fejmasszázst beiktatjuk a közös napi rutinba, ezzel a gesztussal erősítve az összetartozás érzését és az intimitást egymás között.




A fentebb leírtakból is láthatjuk, hogy a hajhullásnak sokféle oka lehet. A természetes hajváltástól vagy hajritkulástól kezdve, a hormonális okokon vagy kozmetikumokra való érzékenységen át egészen a különféle betegségekig.

Mielőtt bármilyen „csodaszerrel” nekiállnánk vaktában kísérletezni – akár külsőleg, akár belsőleg – a hajunkon vagy a fejbőrünkön, érdemes még inkább utánajárni annak, hogy a konkrét esetben milyen probléma vagy természetes folyamat állhat a háttérben! 🤔

Trogir látnivalók, nyaralás

Trogir – az UNESCO örökség

Megállítható-e a fogínysorvadás

Megállítható-e a fogínysorvadás?