in

Minden, ami Szlovák Paradicsom!

A Szlovák Paradicsom túraútvonalai egy igazi bátorságpróba, mely itt van a szomszédban, a magyar határtól mindössze 100 kilométerre fekszik. Kezdjük a sort a Zejmár-szurdokkal – és ha megvan már a bátorságunk, a Hernád-áttörést is kipróbálhatjuk. Útvonalak, parkolási lehetőségek és szurdok közeli szállások, minden benne van cikkben.

Utazás

Ha a Szlovák Paradicsomba készülünk, Budapest irányából 2 útvonal is adódik. Az elsőre gyorsabbnak tűnő útvonal, az M7-esen halad. Hatvannál hagyjuk el az autópályát, majd Salgótarján, Rimaszombat, Rozsnyó, s végül a Szlovák Paradicsom. Ez az út 250 kilométer. A probléma az vele, hogy Salgótarjánig lehet rendesen haladni autópályán / autóúton, majd nagyon rossz minőségű főúton kell megtenni a hátralevő 140 kilométert.

Szlovák Paradicsom autóval
Így érjük el a Szlovák Paradicsomot

A javasolt útvonal jó 30 kilométerrel több, viszont biztonságosabban vezethető. Ez Füzesabony előtt hagyja el az M7-es autópályát, majd Eger, Ózd, Rozsnyó, Szlovák Paradicsom útvonalon halad. Ebben az esetben Egertől a szlovák határig sima főútvonalon haladunk, de a szlovák oldalon több helyen van védett autóút / autópálya. Úgy érdemes számolni, a rövidebbik úton nagyjából 30%, a hosszabbikon legalább 50%-a védett út. 🛣


Ismerjük meg a Szlovák Paradicsomot

A Szlovák Paradicsom – szlovákul: Slovenský raj – egy 20.000 hektár kiterjedésű, védett terület. 1988-ban kapta meg a nemzeti park védettséget.

A köznyelvben a Szlovák Paradicsom 8 nevesített szurdokot jelent, melyből a legismertebb a Hernád-áttörés. 🏞

A Szlovák Paradicsom területének 90%-át erdő borítja. A cikkben részletezett túraútvonalakon túl, számos kirándulási lehetőség van még. A Szlovák Paradicsom területén nagyon látványos a növények függőleges inverziója, vagyis a magasabban fekvő területeken – ahol sok a napsütés – a melegkedvelő növények telepedtek meg, a szurdokokban pedig a hidegkedvelő állatok és növények élnek. Tudom nehéz elhinni, de a Szlovák Paradicsomnak vannak annyira mediterrán területei, ahol még orchideát is találunk. Ami az állatvilágot érinti, ragadozó állatok mint a medve, farkas, hiúz, csak nagyon ritkán fordulnak elő. Inkább békés állatokat – mint a hegyi zerge – figyelhetünk meg túráink során.

Fa létrákon, pallókon haladunk majd a Szlovák Paradicsomban
Igen kalandosak a Szlovák Paradicsom túraútvonalai

A Szlovák Paradicsom túraútjairól összességében elmondható, hogy felső osztályos diákoktól kezdve – olyan, aki elbírja a saját testsúlyát – rendszeresen túrázik, nekik javasoltak a szurdok túrák. Sok helyen létrán kell felmászni, sokszor kisebb-nagyobb szakadékok lesznek alattunk, fontos, hogy mindenki koordinálni tudja a saját mozgását. Túrabakancs, ívóvíz, szendvics javasolt. Kutyával szinte az összes szurdok járhatatlan. Minden túrához írok pár hasznos megjegyzést.

Gyerekes szállás a Szlovák Paradicsomban
Nagyon kényelmes apartmant, korrekt áron bérelhetünk

Még mielőtt részletesebben megismernénk az egyes szurdokokat, rögtön egy nagyon kényelmes és kifejezetten gyerekes szállást javasolnék. A Drevený Raj apartman (további képek ITT) Káposztafalván, a falu végén fekszik. Pontosan az apartman mellett található egy élelmiszerbolt és egy pizzéria.

Tökéletes nyaralási lehetőség a Szlovák Paradicsom peremén
Egy komplett játszótér található a hátsó udvaron

Ebben az apartmanban az nagyon jó, hogy komplett játszótér és medence is van a hátsó udvaron, így azon családoknak ideális választás, ahol mondjuk a feleség a kisgyerekekkel a helyszínen marad, míg a férfiak, nagyobb gyerekek elmennek sziklát mászni. Tehát: medence, trambulin, csúszda, hinta, kényelmes rattan kanapék és grillsütő a felszereltség, míg a család másik fele túrázik. 2024-ben napi 32e Ft-tól bérelhetjük ki ezt az apartmant. Képek, szállásfoglalás >>

 

Szlovák Paradicsom árak

Belépő árak 2024-ben 🎫👪

  • 1 napos belépőjegy: 1,5 euró felnőtt, 0,5 euró gyerek / nyugdíjas, 6 év alatt ingyenes
  • 3 napos belépőjegy: 3,5 euró felnőtt, 1 euró gyerek / nyugdíjas, 6 év alatt ingyenes
  • Parkolási díj egységesen 5 euró / nap

Itt tudunk belépőt venni: Čingov parkoló, Podlesok parkoló, Píla parkoló, Suchá Belá, Hernádáttörés, Veky Sokol, Zejmán-szurdok bejáratok

Viselkedési kódex

  • A Szlovák Paradicsom egész évben nyitva tart, de az üzemeltetők kérik, hogy mindig az időjárásnak megfelelő felszerelés legyen nálunk. Itt lehet megnézni az aktuális időjárási előrejelzést: www.hzs.sk
  • Az útvonalak csak egy irányban járhatók.
  • Tilos szemetelni, tüzet gyújtani csak a kijelölt helyeken lehet (még cigit is).
  • Kutyát csak pórázzal és szájkosárral lehet a védett területre bevinni, de készüljünk fel, hogy kutya létrákon, láncokon nem tud felmászni.
  • Tilos sátorozni, bivalkodni, zajongni.
  • A parkot kamerákkal folyamatosan megfigyelik és szükség esetén bevetik a Biztonsági- vagy a Hegyimentő Szolgálatot. A mentési költséget utána kiszámlázzák az ügyfélnek, így érdemes előre sport biztosítást kötni.

Étel, ital árak 🍺🍔

  • pohár sör: 0,7-1 euro
  • korsó sör: 1,1 – 1,4 euro
  • üveges cola (0,5): 1,3-1,4 euro
  • 1 dc bor: 0,7-1 euro
  • 52%-os Tátratea: 2-2,2 euro
  • levesek: 2,2-2,5 euro
  • palacsinta: 3,5 euro
  • hamburger, hot dog: 3,3-3,5 euro
  • kolbász menü: 5,3-5,5 euro
  • sült csirke menü: 6,3-6,5 euro

 

Kezdő szint – a Zejmár-szurdok

A Zejmár-szurdok (szlovákul: Zejmarská roklina) a Szlovák Paradicsom déli részén található. Ez a legkönnyebb túraútvonal. Nagyjából 5 kilométer hosszú és 250 méter a szintkülönbség, majd ugyanennyi vissza.

Ez egy kifejezetten könnyű kirándulás, ami gyerekkel is könnyen teljesíthető. 👧

Zejmár szurdok a Szlovák Paradicsom területén
Könnyen teljesíthető kirándulás a Zejmár-szurdok felfedezése

A Zejmár-szurdok a Palcmanská Maša víztározó mellől indul. A túránk a vörös sávval indul. Ez vezet be a szurdokba, ahol majd a kék sávon haladunk. A szurdokban felfelé egyirányban lehet haladni. A Zejmár szurdok eleinte csendes szuroknak indul. Lankásan felfelé haladunk. Ahol nagyobb sziklák vannak, vagy nehezebb a terep, pallók, fémtálcák segítik a haladást. Ahogy továbbhaladunk, egyre mélyebb szakadékok jönnek. Itt már van, ahol létrákon felmászva tudunk haladni. A szurdok végén a zöld sávon haladva érkezünk vissza a kiindulási ponthoz. A Zejmár-szurdok a Szlovák Paradicsom tanulópályája. Itt fokozatosan jönnek az egyre nehezebb kihívások. Kipróbálhatjuk problémát jelent-e a létrán való felmászás, s hogy mennyire vagyunk tériszonyosak. Ha nem volt semmi probléma, jöhet a Suchá Belá.

Tudnivalók ‼: A Zejmár-szurdok túrázáshoz szokott, iskolás korú gyerekkel könnyen teljesíthető. Legalább zárt sportcipő, de inkább bakancs javasolt. A létrán való felmászás miatt, kutyával sajnos nem járható. Nagyjából 3 óra a szurdok felfedezése.

Parkolás 🚘: INNEN indul a túraútvonal, itt is tudunk parkolni, parkolási díj 5 euró.

 

Olcsó apartman, medencével!

Káposztafalva központjában medencés, felújított apartmant bérelhetünk, ráadásul teljesen pénztárcabarát árakon.

Olcsó apartman a Szlovák Paradicsomban
Takaros és kifejezetten olcsó apartmant bérelhetünk Káposztafalván

A Hlavná apartman (további képek ITT), egy hagyományos családi házban helyezkedik el. 20 nm-es pici lakást bérelhetünk, mely teljesen új berendezéssel rendelkezik. A Szlovák Paradicsom túraútvonalai jó 30 perces extra sétával érhetők el gyalogosan.

Medencés, olcsó apartman Szlovákiában
Túra után úszhatunk egyet

Rendkívül jó a szálláshely felszereltsége, mert a sokszor fárasztó szurdok-túra után, csobbanhatunk egyet a medencében. Az apartmanhoz egy kis előtér tartozik, ahol este hosszasan kint Tátrateázhatunk a szabadban. A Wifi, parkolás, fűtés, medence, grill ingyenesen használható, sőt ide még a kutyusunk is magunkkal hozhatjuk. 2024-ben 19e Ft tavasszal, ősszel, 33e Ft nyáron az apartman bérleti díja. Képek, szállásfoglalás >>

 

Szárazvölgy útvonal

A Szárazvölgy-szurdok (szlovákul: Suchá Belá) a Szlovák Paradicsom egyik legszebb és gyerekkel még viszonylag könnyen teljesíthető útvonala. Túránk Hrabušice vagyis Káposztafalva nagy parkolójától indul. A szurdok jellemzően száraz – innen is kapta a nevét – néha csordogál benne a patak. A zöld jelzésen haladunk, az útvonal felfele egyirányú. Ha elindultunk a túrán, illik is végigmenni.

Okienkovy vodopád vízesése a Szlovák Paradicsomban
Okienkovy vodopádnál ezen a dupla létrán kell felmászni

Az útvonal első fele egy kellemes völgyben vezet, majd elkezd emelkedni a terep. Egyre nagyobb sziklák és létrák következnek. Az Okienkovy vodopádnál már a zuhatag mellett, hosszú dupla létrán kell felmászni, a Korytovy vodopádnál pedig vastálcákon, létrán haladunk, végül még egy kő boltív alatt is át kell másznunk. Ahogy kiérünk a szurdokból, sima erdei úton érünk fel az útelágazásig. A túra második felében a sárga jelzésen – ami egy lankás út – fél órás sétával térünk vissza a kiindulási ponthoz.

Tudnivalók ‼: A szlovákok minősítésében a Suchá Belá egy közepesen-könnyű túra. Magyar szemmel nézve, ez egy igencsak nehéz, veszélyes útvonal. Több helyen meredek létrán kell felmászni. A túrához mindenképpen zárt bakancs vagy nyáron túraszandál javasolt. Itt megjegyezném, sokan sima sportcipőben is teljesítik az útvonalat. Az útvonal 10 kilométer, 3,5 óra alatt teljesíthető. Kutyával ez a túra teljesíthetetlen.

Parkolás 🚘: Parkoló ITT, ára 3 euró / nap, a túraútvonal INNEN indul.

 

A Hernád-áttörés

A Szlovák Paradicsom legnépszerűbb túraútvonala a Hernád-áttörés (szlovákul: Prielom Hornadu). Túránk Čingovból indul, majd a Tamásfalvi kilátó, Kolostor-szakadék, Menedékkő, Ördög-gerinc, végül visszafele a Hernád folyón keresztül érkezünk vissza Čingovba. Ezen az útvonalon kétirányú a haladás. Mászás közben figyelni kell, jön-e valaki velünk szemben.

Tamásfalvi kilátó a Szlovák Paradicsomban
A Tamásfalvi kilátóig nincs semmilyen különösebb kihívás

Egy lankás erdei sétával indul a túránk, majd erőteljesebb emelkedőkön érjük el a Tamásfalvi kilátót. Ez a képen látható, hatalmas, előre nyúló szikla. Nagyon óvatosan közelítsük meg, mert 150 méteres szakadék van előttünk. Ha kutyával túrázunk, idáig tudunk feljönni. Tamásfalvi kilátó 666 méterre nyúlik fel. Innen kis erdei utakon ereszkedünk le a Hernádhoz. A kilátótól már sziklák, szurdokok következnek. Sok helyen láncok, vastálcák könnyítik a haladást. Az útszakasz végén, egy kőhídon áthaladva érkezünk meg a Létánfalvi malomhoz. Itt a helyi büfében érdemes 1-2 sört meginni, mert lesz még kihívás bőven.

Kicsi veszélyes út Szlovákiában a Hernád áttörés
Ilyen vastálcákon haladunk a Hernád felett

A pihenőtől a kék jelzésen haladunk tovább. Egy függőhídon kell átkelnünk, majd vagy 20 méter magasan fémtálcákon, láncokon haladunk a Hernád felett. Ez a rész igencsak veszélyes, indulás előtt érdemes végiggondolni, tényleg vállaljuk-e a kihívásokat. A létrás kihívások után érkezünk meg a Kolostor-szakadékhoz.

Ha valakinek elég volt ennyi mászás, innen a sárga jelzésen visszafordulhat. 🚶‍♂️🟨

Létrákon kell másznunk Szlovák Paradicsomban
Létrákon kell másznunk a Menedékkő-fennsíkig

A Kolostortól továbbhaladva 250 métert emelkedik az útvonal. Itt szintén létrákon mászunk felfele, míg el nem érjük a Menedékkő-fennsíkot. Tiszta időben jól lehet látni innen a Magas-Tátra csúcsait. Innen a 822 méteren található Ördög-gerincre mászunk át, majd az útvonal lejteni kezd. Folyamatos ereszkedéssel érünk le a Fehérpatak-völgybe. Innen már csak egy kisebb eredi séta, mire visszaérünk a parkolóba.

Tudnivalók ‼: A szlovákok minősítési rendszerében könnyű-közepes a Hernád-áttörés, magyar szemmel viszont ez egy nehéz túra. 14 kilométert kell megtennünk, a szintkülönbség pedig 1400 méter. Szinte egész nap fel-le mászunk. Ehhez a túrához túrabakancs javasolt és egész napos élelmet vigyünk magunkkal (útközben a Létánfalvi malomnál van büfé). Legalább felsőosztályos, jó erőnlétben levő, rendszeresen túrázó gyerekkel vágjunk útnak. Kutyával ez a túra teljesíthetetlen. Kutyával csak a Tamásfalvi-kilátóig tudunk felmenni.

Parkolás 🚘: Čingovon ITT tudunk parkolni, 5 euró / nap áron. A túraútvonal INNEN indul.

 

Erdőszéli panzió, ahol ellátást is kérhetünk

A következőkben egy olyan szálláslehetőséget mutatok be, mely több túraútvonalhoz nagyon közel fekszik és itt ellátást is kérhetünk.

Káposztafalván a Trapera farmon ellátást is kérhetünk
A Szlovák Paradicsom bejáratánál, egy erdő széli Rancon járunk

A Ranč u Trapera (további képek ITT) Káposztafalván az autós kemping mellett fekszik. Ha nincs a helyszínen szállásunk és kocsival érkezünk, nagyjából itt tudunk leparkolni.

Korrekt árakkal rendelkező szállás, ellátással a Szlovák Paradicsom bejáratánál
2 fős és családi szobákat bérelhetünk

A Rancnál egy hatalmas faházban lesz a szállásunk. Itt ténylegesen minden fából van, maga a ház, az összes felszerelésével együtt. Egy közös konyhával rendelkezik a Ranc, de felár ellenében, olyan bőséges reggelit kapunk, amiből még a túrára is magunkkal vihetünk.

A Szlovák Paradicsomban lovaglásra is lehetőség van
A helyszínen lovakat simogathatunk, de lovas kirándulásra is befizethetünk

A Ranc kicsit kijjebb esik a lakott területtől. Egy kiszolgáló épület tartozik még hozzá és egy lovarda. A karámok után már semmi nincs, csak az erdő. Nagyon szép látvány a szabadon legelő lovak, háttérben pedig a Magas-Tátra csúcsai. Ha van hozzá kedvünk, még lovas kirándulásra is befizethetünk. A Ranč u Trapera kiváló választás, ha pár napot a Szlovák Paradicsomban kirándulnánk és jól esne, ha valaki elénk tenné a reggelit. 2024-ben tavasszal, ősszel 12e Ft, nyáron 16e Ft reggelivel együtt személyenként. Képek, szállásfoglalás >>

 

Kemence-szurdok

A Kemence-szurdok (szlovákul: Stredne Piecky) a Szlovák Paradicsom egyik legnyugodtabb útvonala. Nem egy hosszú túra mindössze 11 kilométer a távolság, viszont szintemelkedés és sziklákon mászás itt is lesz bőven. A túraútvonal Pila faluból indul, mely Hrabusice, vagyis Káposztafalvától délre – a hegyek belsejében – található. Érdemes kocsival teljesen a szurdok bejáratáig elmenni. A sárga csík jel visz be az erdőbe. A túra első méterei olyanok mintha itthon sétálnánk, majd elérjük a Biela voda patakot. Innentől folyamatosan emelkedik az útvonal és egyre nagyobb sziklák, vízesések jelennek meg. Jó 20 perces séta után érjük el a kereszteződést és feltűnik a Nagy vízesés. Neve teljesen jól mutatja a tényleges nagyságát, úgyanis 13 méter hosszú. Ez a Szlovák Paradicsom legmagasabb létrája.

Kemence-szurdok egyik ösvénye Szlovákiában
A Nagy vízesést leszámítva, inkább könnyebb utak jellemzik a Kemence-szurdokot

A bátorságpróba után, egy picivel lankásabb szurdokban haladunk tovább. A nehézkes terepviszonyok miatt, vastálcák, hosszú fa létrák segítik az utunkat. A Kemence-szurdok vége a Sucha Belá vagyis a Szárazvölgy-szurdok végéhez vezet ki. Innen a vörös csíkon ereszkedünk le Hrabusiceba (Káposztafalvára).

Tudnivalók ‼: A Nagy vízesés miatt, nem tériszonyos túrázóknak javasoljuk. Káposztafalvától indulva a Kemence-szurdok jól összekapcsolható a Szárazvölgyi-szurdokkal. A létrán való felmászás miatt, kutyával sajnos nem járható.

Parkolás 🚘: ITT tudunk parkolni Pilán, a túraútvonal pedig INNEN indul.


Nagy Sólyom völgy

A Nagy Sólyom-szurdok (szlovákul: Velky Sokol) 17 kilométeres hosszúságával a Szlovák Paradicsom legnagyobb völgye. Maga a szurdok 6 kilométer hosszú és 300 métert kell felmásznunk. A túránk Pilából indul. Először a zöld sávon haladunk, míg el nem érjük az útelágazást. Innen a sárga sáv a Sokol útvonala. Először a Sokol mentén haladunk, majd elkezd szűkölni a völgy. Megjelennek a sziklák, s máris a patakban majd a patakok feletti fa létrákon haladunk.

Szintén egy hatalmas vízesés a Szlovák Paradicsomban
Igazi, egész napos kalandtúra a Sokol-völgy

Az első kihívást a 8,6 méter magas Malý vodopád, majd a 7 méteres Veliky vodopád jelenti. Ez utóbbihoz egy vízzel teli katlanból kell felmászni. Továbbhaladva, szűk szurdokban folytatjuk utunkat. Itt fa létrák vannak elhelyezve a folyó felett. A Sokol egyik legérdekesebb része a Róthova roklina kanyon. Itt majdnem teljesen összeérnek a sziklafalak. Teljesen olyan az útvonal, mintha a Gyűrűk Urában éppen Mordorba tartanánk. Ha átértünk a kanyonon, megnyugszik a természet, lassacskán eltűnnek a sziklák, átvált az utunk a vörös csíkra, s ezen érünk ki a Glac-fennsíkra. Innentől folyamatosan rajta maradunk a vörös csíkon, s ezen csurgunk le Pilába.

Tudnivalók ‼: A Sokol-völgy egy egész napos, izgalmas kirándulás. Itt nem kell folyamatosan magas létrákra felmászni. A két vízesés melletti mászás van, ezt leszámítva, lankásan, víz feletti fa létrán, túraúton haladunk. Túrabakancs, szendvics, víz szükséges. Kutyával ez a túra teljesíthetetlen.

Parkolás 🚘: ITT tudunk parkolni Pilán, a túraútvonal pedig INNEN indul.

 

Tipp-Topp apartman a túraút mellett

Ha néhány napra a Szlovák Paradicsomba érkezünk, érdemes a túrautakhoz minél közelebb szállást foglalni.

Szlovák Paradicsom szállás a Suchá Belá szurdok mellett
A Suchá Belá útvonalon, igényes helyen lesz a szállásunk

A Chata Podlesok (további képek ITT), pontosan a Suchá Belá útvonalon fekszik. Mivel a könnyebb szurdokok közé tartozik a Suchá Belá, ezért nagyon népszerű, de könnyen elérjük innen gyalogosan a Hernád-áttörést, a Kemence, Kysel- és a Sokol-szurdokokat.

Gyerekes apartman a Chata Podlesokban Szlovákiában
Modern, családi lakásokat bérelhetünk

1-2 és 3 hálószobás, kifejezetten nagy, apartmanokat bérelhetünk. Ha nem akarunk állandóan főzni, a szomszédban egy étterem található. 2024-ben 22e Ft-tól tudunk apartmant bérelni. Képek, szállásfoglalás >>

 

Nagy Savanyú-szurdok

A Nagy Savanyú-szurdok (szlovákul: Velky Kysel) már szlovák viszonylatban is egy közepesen nehéz túrának számít. Itt sok helyen drótkötél segíti a haladásunkat. Ferrata vagyis sisak, beülő és karabinerek szükségesek a haladáshoz. Helyileg a Hernád-áttörés és a Suchá Belá között van a Velky Kysel. Túránk Podlesokból indul. Innen a kék csíkon indulunk el, majd a zöld és a vörös, végül a kék jelzéseken haladunk, míg el nem érjük szurdokot. A zöld csík vezet be ténylegesen a Kysel-szurdokba, ahol drótköteleken kell haladni. Ide felszerelés is kötelező. Egy szurdokkal feljebb, a kék csík pedig a Maly Kyselbe vezet, mely ferrata felszerelés nélkül is járható.

Kysel szurdok Szlovákiában
A Kysel-szurdokba már komoly felszerelés kell

A Kysel-szurdok rögtön erős emelkedővel indul. Folyamatos haladással beérünk a Kysel patak fölé. Itt sok helyen vas pallókon, kis vas kiszögeléseken kell haladunk. A veszélyes szakaszoknál drótkötél is ki van feszítve. A karabiner használatával biztosítható, hogy nem fogunk leesni. Ugyan felfele egyirányú a Kysel völgy, mégis sokszor torlódás alakulhat ki, ha valaki meggondolná magát és visszafordul. Ha végigmentünk a szurdokon, kicsit lankásabb lesz az útvonal. Patak mellett elfektetett fa létrákon haladunk, majd a szoros végén még egy hatalmas vízesés mellett kell felkapaszkodnunk. A Kysel-szurdokból végül a Biskupské chižky fennsíkra érkezünk ki. Innen a sárga csíkon ereszkedünk vissza. Ahogy lefele haladunk a Tomásokska völgybe érkezünk ki, melynek az alsó szakasza kétirányú. Ezen érük vissza Podlesokra.

Tudnivalók ‼: A Kysel-szurdok már szlovák viszonylatban is egy közepes túra. Ferrata felszerelés szükséges a megtételéhez. Ha nincs, a parkolónál kölcsönözni lehet.

Parkolás 🚘: INNEN indulnak a Kysel-szurdokok. Itt még el tudjuk dönteni a Nagy vagy a Kis Kyselt másszuk meg. ITT tudunk parkolni.

Ha hosszabb időre érkezünk a Szlovák Paradicsomba és végigjártunk minden javasolt útvonalat, a Maly Kysel és a Sokolia dolina útvonalak izgalmasak még.

 

Időjárás – Télen járható-e a Szlovák Paradicsom?

A Szlovák Paradicsomban nincsen téli zárlat, mint a Magas-Tátrában, így akár még januárban is felkereshetjük. Nagyon fontos, még indulás előtt nézzük meg az aktuális időjárási előrejelzést. Jó fél napot hűvös szurdokban töltünk majd, érdemes az esős napokat elkerülni. Esőnapon a dobsinai jégbarlangot, illetve a betélri Andrássy kastélyt vagy Poprád óvárosát tudjuk megnézni.

Befagyott vízesés télen a Szlovák Paradicsomban
A Szlovák Paradicsom télen is járható, de speciális felszerelés kell

A legideálisabb időszak a nyár. Nincs is jobb, mint a nagy nyári kánikulában egy hűvös szurdokban kitisztítani a tüdőnket. Ha télen érkezünk a Szlovák Paradicsomba, bakancsra felcsatolható szögek, hágóvas, jégcsákány legyen nálunk. Ezekkel az eszközökkel lehet biztonságosan haladni.

‼ Emlékeztetésképpen még egyszer a figyelmedbe ajánlanám: Szlovákiában nincs határellenőrzés, semmilyen plusz igazolvány / regisztráció nem kell, viszont az autópálya matricát online, előre itt vedd meg. Jó kirándulást! 😊

Képek forrása: Szlovák Paradicsom Idegenforgalmi Közösség, Szlovák Idegenforgalmi Ügynökség, booking.com

Zöld CSÓK részletei

Zöld CSOK részletei

Opatija a horvát Monte Carlo