in

Hogyan tudjuk meg milyen nyári gumi méret jó az autónkra?

Mivel időszerű a téli gumik nyári abroncsra történő cseréje, és ez sokak számára nemcsak cserét, de egy új szett vásárlását is jelenti, mindenképp érdemes szót ejteni a nyári gumi méretekről. Aki még sosem vásárolt új nyári gumit, talán azt sem tudja, hogy milyen méretű gumira lesz szüksége. Az egyes autókra ugyanis más és más méretű abroncsok valók. De honnan tudhatjuk meg, hogy nekünk melyikre is van szükségünk? A következőkben ehhez adunk egy kis segítséget.

 

Honnan tudhatjuk meg az autónkra való abroncsméretet?

Nos, az autógyártók az abroncsméretekre vonatkozóan pontos utasításokat adnak, melyet általában megtalálunk az autónk kiskönyvében. Amennyiben használtan vettük az autót, és nincs meg az autónk gépkönyve sincs semmi baj, ugyanis az abroncsunk oldalfaláról is le tudjuk olvasni a méretet. Emellett a neten is találunk olyan weboldalt, amelyen az egyes autótípusokra való méreteket tudjuk kilistázni.

Aranyszabály, hogy csak olyan méret kerülhet fel az autónkra, melyet a gyártó javasol, ettől eltérni nem szabad. Természetesen előfordulhat, hogy régi autónk van, és az a méret, ami jó lenne már meglehetősen szűk kínálattal rendelkezik. Ilyenkor jöhet szóba a váltóméret, de erről majd egy kicsit később.


Méretszámok magyarázatáról

Vegyünk egy általános méretet, például a 195/50 R16 méretet. Nem árt tudni, hogy melyik adat mit jelent. A 195 a szélességre vonatkozik, vagyis jelen esetben azt mutatja meg, hogy az abroncs 195 mm széles. A második szám a profilarányt adja meg, vagyis azt olvashatjuk le, hogy a magasság a szélesség hány százaléka. Jelen esetben 50 %. Az R az abroncsszerkezetre utal, a radiál rövidítése. Az utolsó szám a keréktárcsa átmérőt adja meg colban, tehát azt mutatja meg, hogy az abroncs mekkora felnire illeszkedik fel. A példánkban szereplő abroncs 16-os, vagy is egy 16 colos felnire illeszkedik fel.

A méretszámok után még egy számot és egy betűt szoktunk látni, például azt, hogy 84 V. Ezek az adatok a terhelési és sebességindexre vonatkoznak. A terhelési index a maximális súlyterhelést mutatja meg, míg a sebességi index értelemszerűen a maximális sebességre vonatkozik, amit az abroncs tartósan még képes elviselni. Ezeket is érdemes figyelni, és betartani a gyártó erre vonatkozó utasítását.

 

Mi az a váltóméret és a méretváltó?

A váltóméretű gumik használata sem ritka. A váltóméret alatt azokat az abroncsokat értjük, melyek között maximum 3% eltérés van, vagyis a gyári méretnél maximum 3 %-kal kisebbek vagy nagyobbak. Hogyan pontosan honnan tudhatjuk, hogy melyik a megfelelő váltóméret a mi autónk esetében, meglehetősen egyszerű, ugyanis a neten többféle méretváltó kalkulátort is találunk. Nincs más dolgunk, mint beírni a gyári méretet, amellyel eddig közlekedtünk, a méretváltó pedig kiszámolja, hogy mely méretek jöhetnek még szóba váltóméretként.

Mielőtt eltérnénk a gyári mérettől, mindenképp fontos, hogy használjuk ezeket a kalkulátorokat, ugyanis ha nagyobb vagy kisebb méretű abroncs kerül fel, mint kellene, akkor az meglehetősen balesetveszélyes.

Képek forrása: pexels.com

Allianz casco

Jégeső, rongálás, vadkár. Mire fizet az Allianz Casco?

Pula látnivalók, nyaralás

Pula a római város