in

Kiránduljunk a Plitvicei tavaknál!

A Plitvicei Tavak Nemzeti Park egy egyedülálló természeti kincs Horvátországban. Sokszor a Vízesések országának is nevezik, hiszen legalább 100, de ha kitartóak vagyunk, akár 200 vízesést is megtekinthetünk. A Plitvicei tavakat könnyen elérhetjük Magyarország irányából. Egy plitvicei kirándulás tökéletes programlehetőség, érkezzünk akár gyerekkel, kutyával, vagy a párunkkal.

 

Hogyan érem el a Plitvicei tavakat?

A Plitvicei tavakat Magyarország felől, az M7-es autópályán a letenyei határon keresztül, majd innen tovább Zágráb irányában tartva érjük el. Zágráb után a horvát A1-es autópályán haladunk, amit Karlovacnál kell elhagyni. Innen egy dombos autóúton érjük el a Plitvicei tavakat. Budapesttől számítva 480 kilométer a távolság, a horvát határtól 260 km van még hátra. Az autópálya díja 8,3 eur.


Hol parkoljak?

A nemzeti parknak két bejárata van. Az 1-es parkolót érjük el előbb. A 2-es parkolóhoz még egy kicsit vezetni kell. A 2-es parkolónál található a Plitvicei tavak Főbejárata. Lényegében teljesen mindegy melyik parkolóban állunk meg, mert egy kis vonat közlekedik az út mellett. Amelyik parkolóból indulunk, oda fogunk a kirándulás végén visszaérkezni. A Plitvicei tavaknál ingyenes parkoló nincsen. A nemzeti park hivatalos parkolói a legbiztonságosabbak. Itt hagyjuk a kocsinkat.

 

A park felfedezése gyerekkel 👧

A vízesések felfedezése egy nagyszerű program a gyerekek részére is. Az útvonalak, könnyen és biztonságosan végigjárhatók. Sokat sétálgatunk majd a pallókon, hajózhatunk, kisbuszozhatunk, nagy pisztrángokat és kacsákat nézegethetünk (fontos, hogy az állatokat nem lehet etetni). A túra közepén van egy kicsi barlang, a nemzeti park legvégén pedig, egy óriás vízesés látható. Ha kisgyerekekkel nézzük meg a Plitvicei tavakat, kapásból a hajós útvonallal kezdjük, különben sose érünk a park végére. Majd jelezni fogom, melyik a gyerekes útvonal.

Fontos: 7 év alatt nem kell belépőjegyet váltani 👨‍👧‍👧😊

Ha a Plitvicei tavakat felkeressük, 16 tó, vagy 200 vízesés, sok-sok hatalmas pisztráng és kacsa társaságában kirándulhatunk.

Plitvicei tavak vízesés
Ilyen szép helyen sétálhatunk egész nap

Fontos: mivel egy pallós, erdei úton közlekedünk egész nap, a babakocsit hagyjuk az autóban. Képtelenség gyerek kocsival a parkban közlekedni. WC / tisztálkodási helyiség a Főbejáratnál és a nagy rétnél van, ahol a hajók kikötnek.

 

A Plitvicei tavak útvonalai – melyiket válasszam? 🤔

A Plitvicei tavak területén vagy 6 előre kijelölt túraútvonal található. Vannak útvonalak melyek az alsó tavakat járják végig, vannak melyek a felső tavakat, végül a leghosszabb útvonalat kifejezetten jó állóképességgel rendelkező túrázóknak javasolják.

A belépő hátulján látható a Plitvicei tavak térképe

Fontos: ha belépő jegyet váltottunk, a hátulján megtalálható a Plitvicei tavak térképe, az útvonalakkal, hajó és busz fel- és leszállási lehetőségekkel  🚏🚌

A park területén ezek a járművek ingyenesen használhatók!

 

A útvonal

Ez a legrövidebb útvonal. Ez az útvonal elvezet a park végén található Nagy vízeséshez, majd vissza. Pici gyerekkel javasolt, aki nem tud hosszabb távot megtenni. Ez az út 2-3 óra alatt könnyen megtehető és a Plitvicei tavak egyik legszebb részét mutatja be.

Plitvicei tavak
A Nagy vízesést mindenképpen nézzük meg

Könnyű, kisgyerekes kirándulás, mely a Nagy vízeséshez megy.

 

B útvonal

Hasonlít az A útvonalhoz, csak a Főbejárattól indul és itt van hajókázás is. Ahogy elindulunk, kapásból hajókázással kezdünk. Áthajózunk a Kozjak tavon, majd a nagy rétnél köt ki a hajó. Itt van étkezési lehetőség, wc és szuvenír ajándékot vehetünk. Ha tovább haladunk, hatalmas pisztrángok mellett sétálhatunk, végül lemászunk a 70 méter magas Nagy vízeséshez. Visszafele felmászunk a felső úthoz és kisbusszal érkezünk vissza a Főbejárathoz.

Plitvicei tavak vízesés

Jó 4 órás a B útvonal és a Plitvicei tavak legszebb, leglátványosabb részén kalauzol végig. Olyan 10 éves korig, gyerekkel ezt az utat járjuk végig. 👶🎒

 

C útvonal

A C útvonal egy egész napos, nagyon szép kirándulás. Ide már jobban kell erőnlét, mert majdnem kétszer hosszabb mint az előző, B útvonal. A Főbejárattól indul a kirándulásunk, ahonnan busszal felmegyünk a Plitvicei tavak legmagasabb pontjára. Innen pallókon kerüljük meg a vízeséseket, kacskaringózunk a tavak között. A kirándulás levezet a nagy tóig. Itt hajóra ülünk, majd áthajózunk a rétig. A réten megebédelhetünk, pihenhetünk egy kicsit, majd a pisztrángos tó mellett lesétálunk a Nagy vízeséshez. Végezetül – ugyanúgy mint a B útvonalnál – felmásznunk a felső útra, ahonnan busszal érkezünk vissza a parkolóhoz.

Plitvicei tavak busszal
Ilyen buszokkal utazhatunk a Plitvicei tavak területén

Ez egy nagyon szép egész napos kirándulás. 8 kilométer a távolság, amit jó 5 óra alatt teszünk meg.

10 éves kortól javasolt ez az útvonal. Kisebbeknek nem, mert ha elfáradnak útközben, cipelhetjük egész nap a gyereket. 🌊🦆

 

E útvonal

Az E útvonal a Főbejárattól indul, majd busszal felmegyünk a legmagasabb pontig, ahonnan a kacskaringózó pallókon sétálhatunk vissza a Főbejárathoz. Egy rövid 4,5 kilométeres túra ez, de kihagyja a Plitvicei tavak legszebb részeit. Nincs benne hajózás és nem látjuk a Nagy vízesést.

 

F útvonal

Az F útvonal is egy rövidebb túra. A déli kaputól indul, végighajózunk a Kozjak tavon, megnézzük a Nagy vízesést, majd az északi kapunál ér véget. 4 kilométer hosszú az útvonal, melyet 3-4 óra alatt járhatunk végig.

Plitvicei tavak vízesései
Rövid de látványos kirándulás az F útvonal

Szintén egy látványos, hajókázós kisgyerekes útvonal.

 

K útvonal

A K útvonal egy kisebb teljesítménytúra. Majdnem 20 kilométer hosszú. Gyakorlatilag végigmegy a tó teljes kerületén, és nagyon sok út megy az erdőben is, ahonnan nem igazán látható a tórendszer szépsége. Jó 6-8 óra ennek az útvonalnak a megtétele. Ami miatt nem javaslom, hogy ebben például nincs benne a hajózás. Hajókázás helyett a parton visz végig az útvonal. A K útvonalat úgy érdemes megcsinálni, ha a Kozjak tavat nem megkerüljük, hanem áthajózunk rajta.

 

Hotelek a helyszínen 🍽🏨

A Plitvicei tavak területén 2 hotel is található. A 3 csillagos Hotel Jezero közvetlenül a főbejárat mellett található, mellette pedig a Hotel Bellevue helyezkedik el, mely egy 2 csillagos, pénztárcabarát szálláslehetőség.

Hotel Jezero a Plitvicei tavak területén helyezkedik el
A Plitvicei tavak szívében található a Jezero Hotel

A Hotel Jezeroban (további képek ITT) érdemes szállást foglalni. A Bellevue nagyon egyszerű berendezésű. Az inkább erdei iskola kategória.

Hotel Jezero Plitvicei tavak szoba kilátással
Nagyon igényes szobákat bérelhetünk, kilátással a tóra

A Hotel Jezero, egy nagyon szépen felújított, wellness hotel. 2, 3 fős családi, standard, illetve superior fokozatú szobákat és lakosztályt bérelhetünk. A Hotel Jezeroban szauna, masszázs, medence, konditerem, bowling- és teniszpálya is rendelkezésre áll. Ingyenes parkoló van a helyszínen és ide a kutyusunk is magunkkal hozhatjuk. Nagyon kényelmes opció, ha megnéznénk a Plitvicei tavakat. 23e Ft-tól tudunk itt szállást foglalni.

 

Nyitvatartás és belépőjegy árak 🕘💶

Nyáron reggel 7 és este 20 között. Az ősszel-tavasszal 8 és 19 óra között, télen 8 és 16 óra között látogatható. A Plitvicei tavak munkaszüneti napokon is nyitva van. Kutyával is látogatható a Plitvicei tavak, viszont póráz használata kötelező.

Jegy árak 2024 júni 1 – szept 30

  • felnőtt jegy: 16 óráig 40 eur, 16 óra után 25 eur
  • tanuló jegy: 16 óráig 25 eur, 16 óra után 15 eur
  • gyerek jegy: 16 óráig 15 eur, 16 óra után 9 eur

Jegy árak 2024 ápr 1 – máj 31 és okt 1-31

  • felnőtt jegy: 23 eur
  • tanuló jegy: 14 eur
  • gyerek jegy: 6 eur

Jegy árak 2024 jan 1 – márc 31. és nov 1 – dec 31

  • felnőtt jegy: 10 eur
  • tanuló jegy: 6 eur
  • gyerek jegy: 4 eur




Jegyvásárlási tudnivalók: 2019-től a Plitvicei tavak előzetes regisztráció után látogatható. Ezen a linken tudjuk a belépőjegyünket megvenni. Ki kell választani az érkezés dátumát, sőt még az órát is. Ha van foglalt időpontunk, akkor abban az adott órában vagyunk jogosultak a Plitvicei tavakhoz belépni. Ennek a magyarázata az, hogy tavasszal / nyáron sok ember egyszerre nézné meg a vízesések országát, ezért a regisztrált belépéssel kerülik el, hogy nagy tömeg kialakuljon a nemzeti park területén.

 

Kutyával látogatható-e a Plitvicei tavak? 🦮

A Plitvicei Tavak Nemzeti Park területére kutyát is be lehet hozni, viszont csak pórázzal. Egy védett területen járunk, így fokozatosan figyelj oda, hogy a kutya nem tehet kárt a vadon élő állatokban. Ne engedd, hogy a kacsákat vagy más állatot megkergessen. Vízbe ne engedd be a kutyát. Ha nagyon melege lenne, a nagy rétnél, ott ahol a hajók kikötnek, ott póráz távolságban le tudod mosni a kutyát. Fontos: kutya után az ürüléket mindenképpen szedd fel és dobd ki.

Kutyás szállás a Plitvicei tavaknál
Kutyabarát szálláshely a Savica vendégház

A Savica vendégház (további képek ITT) a Plitvicei tavak főbejáratától mindössze 800 méterre fekszik – ahova akár be is sétálhatunk – s itt a kutyusunk is vendégül látják.

Savica apartman Plitvicei tavak
Kiváló ár / érték arányú, modern szálláslehetőség

2-3 ágyas szobákat bérelhetünk – összesen maximum 13 vendég szállásolható el itt – van egy hatalmas közös konyha, de a helyszínen reggelit és vacsorát is kérhetünk. A Savica vendégház az egyik legjobb választás, ha kutyával fedeznénk fel a Plitvicei tavakat. Árak: 8.000-9.500 Ft reggelivel. Képek, szállásfoglalás >>

 

Mit vigyünk magunkkal? 🥪☂

  • Napszemüveg, naptej, kalap: Ha nyáron érkezünk arra figyeljünk oda, hogy szinte egész végig kint leszünk a napon. Kalapot, naptejet mindenképpen hozzunk magunkkal. Nyáron szandálban vagy sportcipőben érdemes érkezni. A papucs balesetveszélyes, ugyanis beszorulhat a pallók közé.
  • Kulacs: Mivel egész nap a természetben sétálunk, fontos hogy legyen nálunk elég ivóvíz. A Főbejáratnál és a nagy réten is van büfé, de legalább egy kulacsot érdemes magunkkal vinni.
  • Energiaszelet, szendvics: Mivel egész nap mozgásban leszünk, még a sportosabb látogatók is elfáradnak, megéheznek. A nagy réten grillezett húsokat ehetünk, de érdemes pár szendvicset vagy energia szeletet magunkkal hozni. A legtöbb túra a Nagy vízesésnél ér véget, ahonnan vissza kell mászni a felső úthoz. Erre a mászásra legalább egy csokit vagy sportszeletet tegyünk félre.
  • Réteges öltözet: Egész nap egy nedves kanyonban sétálunk majd. Ha szerencsénk van, egész nap süt a nap. Mivel egy dombos, erdős területen járunk, gyorsan változhatnak az időjárási körülmények. Fel kell készülnünk arra, ha melegünk van, le tudjuk venni a ruhánkat, ha esetleg beborulna / elkapna egy nyári záporeső, legyen nálunk egy összehajtható esőkabát. Ahogy az előzőekben is utaltam rá, túraszandálban, sportcipőben, esős időben bakancsban érdemes érkezni.
  • Fényképező / mobilbank: Mivel egy csodaszép helyen járunk majd, rengeteg képet fogunk készíteni. Gondoljuk át az igényeinket, hogy csak a telefonunkat visszük magunkkal vagy különálló fényképezőgépet, videokamerát is. Mivel sok képet csinálunk majd, mobilbankot is érdemes magunkkal vinni, hogy fel tudjuk tölteni a lemerült digitális eszközeinket.

 

A Plitvicei tavak kialakulása

A Kapela-hegység déli lejtőjén, a domb repedései között a Korana folyó, több millió év alatt vájta ki a mostani Plitvicei tavak területét. Ez az egész terület, egy karsztos, mészkő hegység. A csapadékból származó szén-dioxid feloldotta a mészköveket, így itt vájat, tófenék keletkezett. Ahol a zúduló víztömeg erősebb kőzettel találkozott, mint a mésztufa, ott megtört a víz áramlása. Így alakultak ki a mostani vízesések. Mindebből jól következik, hogy a tórendszer vize sokkal savasabb, mint egyébként. A Plitvice név is jól tükrözi a hely különlegességét. A horvát pličina szó, sekély vízmedert jelet. Ha a Plitvicei tavaknál sétálgatunk, sokszor láthatunk vízbe dőlt fát. Ezek a fák nem rohadnak szét a vízben, a magas mésztartalom miatt, inkább megkövesednek. A Plitvicei tavak Nemzeti Park Horvátország első nemzeti parkja. 1949-ben lett nemzeti park, majd 1979-ben az UNESCO a Világörökség részévé választotta. A tórendszer az 1960-as 70-es években lett népszerű, hiszen számos western filmet forgattak itt. A Winnetou filmek számos jelenetét itt Plitvicén, illetve a Zadar melletti Zrmanja kanyonban forgatták, amit a Plitvicei tavak megtekintése után szintén megnézhetünk. Most évente közel 1 millió látogató keresi fel. A Plitvicei tavak nyáron a legnépszerűbb. Annak érdekében, hogy egyszerre ne tartózkodjon sok látogató a park területén, előzetes regisztráció kell a belépéshez.

Korrekt apartman, ahonnan besétálhatunk a Plitvicei tavakhoz! 🚶‍♀️

Ha megnéznénk a Plitvicei tavakat, érdemes olyan szállást foglalni, ahonnan akár gyalogosan is besétálhatunk a főbejárathoz. Egyrészről így nem kell további parkolási díjat fizetni, másrészről délben megihatunk egy korsó sört.

Apartman a Plitvicei tavakhoz közel
Takaros, modern apartmant bérelhetünk

Az Eva Luxury Apartments (további képek ITT) Mukinje település északi részén fekszik. Ez az első település a nemzeti park után. A ház mögött van egy erdei út, melyen be tudunk sétálni a főbejárathoz. Nagyjából 10 perc az út.

A Plitvicei tavak mellett fekszik az Eva apartman
Kényelmes szálláslehetőség, s innen besétálhatunk a Plitvicei tavakhoz

Egy társasházban több kis apartmant tudunk bérelni. Pár perc sétára található egy élelmiszerbolt. Nevével ellentétben se nem luxus szálláshelyről van szó, se nem luxus áron. Ezek nagyon takaros, tiszta, modern, kis lakások. A parkolás és a klíma használata ingyenes. 2024-ben 21e Ft tavasszal, ősszel; 38e Ft nyáron 2 főre. Képek, szállásfoglalás >>

Tájékozódás a Plitvicei tavaknál 🔀

Egy kis segítséget szeretnék nyújtani ahhoz, hogy könnyebben tájékozódni tudjuk a Plitvicei tavaknál.

  • 1-es bejárat: Karlovac irányából ez az első bejárat. Ha itt megyünk be, rögtön a Nagy vízeséshez érkezünk meg.
  • 2-es bejárat: Ez a Plitvicei tavak Főbejárata. Ha a tengerpart felől érkezünk, ez lesz a közelebbi bejárat. Innen érdemes elindulni.
  • 1-es parkoló: Az 1-es bejárathoz tartozó parkoló.
  • 2-es parkoló: A 2-es vagyis, Főbejárathoz tartozó parkoló.
  • St1 állomás: A kisbusz első állomása, mely az 1-es bejárat mögött található.
  • St2 állomás: A kisbusz második állomása, mely a 2-es bejárat mögött található.
  • St3 állomás: A kisbusz harmadik állomása. Ez a Plitvicei tavak legmagasabb pontja. Idáig érdemes a busszal felmenni.
  • P1 megálló: A kishajó első megállója, mely a Főbejáratnál, a buszmegálló alatt található.
  • P2 megálló: A kishajó második állomása. Ide érkezik a P1-es állomástól vagyis a Főbejárattól a hajó és innen megy tovább a P3 vagyis a nagy rét irányába.
  • P3 megálló: A kishajó harmadik állomása. Ide érkezik meg P2-es hajókikötőből a Nagy vízesés irányába tartó hajó. A P3-as kikötő csak a P2-es kikötővel van összekötve.

 

Plitvicei tavak minden évszakban 🍂🌨

A Plitvicei tavak minden évszakban kedvelt kirándulási lehetőség. Ugyan nyáron keresik fel a legtöbben, de tavasszal vagy ősszel is érdemes ide látogatni. Kora tavasszal amikor a hó elolvad, sokszor nagy áradások vannak, s előfordulhat, hogy az alsó rész le van zárva. A nagy rét utáni terület szokott víz alá kerülni. Mindettől függetlenül a felső tavak bőséges vízhozammal rendelkeznek ilyenkor. Ha tavasszal érkeznénk a február-március hónapokat érdemes kerülni, inkább áprilisban, májusban érkezzünk. Március közepétől kezdve kellemes langyos idő van napközben, s sok virág elkezd kinyílni. Ami a tavaszi nyitvatartást illeti, este 7-ig tartózkodhatunk a parkban. Nyáron a legnépszerűbb a Plitvicei tavak. Nem is csoda, hiszen nagyon könnyen rászervezhető egy horvátországi nyaralásra. Akár lefele menet, de inkább nyaralásból hazafele jövet érdemes itt tölteni egy grátisz éjszakát. Ha nyáron nézzük meg a Plitvicei tavakat, mindenképpen csináljuk meg az előzetes belépési regisztrációt. Ha nagyon nagy lenne a kánikula, medencés szállást is bérelhetünk.

Plitvicei tavak ősszel
Kellemes kirándulás a Plitvicei tavak ősszel

Az ősz is nagyon szép kiránduló hónap. Az egész természet sárgába, bordóba, vörösbe öltözik. Nagyon szép hajózás közben a Kozjak tó mélykék vize és a mögötte megbújó bordó, sárga növényzet. Ősszel nappal még kellemes langyos az idő, melyet a természet meleg színe tesz barátságosabbá. Nyugodtan töltsünk itt egy hétvégét szeptemberben, vagy akár az október 23-ai hosszú hétvégénket.

Plitvicei tavak télen
A Plitvicei tavak talán télen a legszebb

A Plitvicei tavak talán télen a legszebb. Ha havas és befagy, olyan mintha a Jégvarázs filmbe érkeztünk volna meg. A téli időszakban arra figyeljünk oda, hogy rövidek a nappalok és ehhez igazodik a tórendszer nyitvatartása is. A téli hónapokban csak 8 és 16 óra között látogatható. Ha hótakaróban szeretnénk látni a Plitvicei tavakat, akkor január végi kirándulást tervezzünk. Fontos megjegyezni, hogy

a Plitvicei tavak útvonalait folyamatosan takarítják, így minden évszakban biztonságosan használhatók 🎒🥾

Mindettől függetlenül, nedves időjárási körülmények között, bakancs használata javasolt. Ha télen érkezünk egy termosz forró tea legyen nálunk és érdemes a helyszínen szállást foglalni. A Slavica vendégházban 8,5e Ft-tól találunk reggelis ajánlatokat, s innen a Plitvicei tavak Főbejárata gyalogosan is elérhető!

 

Rastoke vízesései

Ahogy a Plitvicei tavak felé tartunk, elmegyünk egy kis település mellett, melynek jó nagy vízesései vannak. Ez nem más mint, Rastoke. Nagyon érdekes Rastoke és érdemes végiggondolni, hogy itt foglalunk-e szállást, vagy közvetlenül a Plitvicei tavaknál. A falucska unikuma, hogy a Slunica folyó behálózza az egész települést. Igen, hasonló érzésünk lesz, mint a Plitvicei tavaknál csak itt élőben, a házak között, alatt folyik a folyó, keletkeznek kisebb-nagyobb vízesések.

Rastoke vízesései
Teljesen ingyenes program Rastoke vízeséseinek felfedezése

Rastokén még az különös, hogy város magjában csak régi típusú épületeket találunk. Akár egy ilyen tradicionális házat, apartmant is kibérelhetünk. Ezen picinyke falucskában 22 malom és legalább 50 vízesés található. Ha Rastokén foglalunk szállást, a Korana folyón raftingolhatunk, nézzük meg Slunj várát és együnk egy pisztrángot. Akárcsak a Szalajka völgyben, itt is a füstölt pisztráng (és a sügér) a helyi különlegesség. Itt a faluban sok helyen van vásárlási lehetőség. Ha valamilyen szuvenírt hazavinnénk emlékül, gyógyteákat, rakiját (pálinkát), mézet, sajtot vásárolhatunk. Sajnos mint mindenhol, az ilyen kézműves termékek mindenhol drágák..

Villa Mukinja Plitvicei tavak
A Villa Mukinja egy 4 csillagos, wellness panzió

A Villa Mukinja (további képek ITT) a Plitvicei tavak főbejáratától délre fekvő, 4 csillagos színvonalú, nagyon igényes panzió. Ami a panzió legnagyobb előnye, hogy itt kül- és beltéri wellness is rendelkezésre áll, s innen gyalogosan is könnyen elérhető a főbejárat.

Wellness szállás a Plitvicei tavaknál
Superior kategóriás kiszolgálásunk lesz, baráti áron

A panzióban 2-4 fős szobákat bérelhetünk. A foglalásunk a reggelit tartalmazza és félpanziós ellátás is kérhető. Kiváló szálláslehetőség, ha kényelmesen pihennénk a Plitvicei tavaknál. Árak: 9.000-12.500 Ft reggelivel. Képek, szállásfoglalás >>

 

Akár a tengerpartra is eljuthatunk 🏝

Bármennyire is közel fekszik a Plitvicei tavak, innen már nem kell sokat vezetni, ha a tengert is megnéznénk. A legközelebbi tengerpart innen Senj illetve Karlobag városa. Mindkét város egyaránt 100 kilométerre esik. Senjjel érdemes kalkulálni, hiszen Senjnek nagyon hangulatos, igazi, mediterrán óvárosa van. Vannak tengerparti éttermek, ahol kényelmesen megvacsorázhatunk, illetve több hotel található a tengerparton. Karlobag egy nagyon kicsi, nyugis település. Pár apartmanház és étterem található itt. Egyáltalán nincs a falunak óvárosi része, mint Senjnek. Hűvösebb időben inkább Senj jobb választás, ha egy rövid nyaralással nézzük meg a Plitvicei tavakat, akkor viszont Karlobagon jobbakat strandolhatunk. Akár Senj, akár Karlobag felé is indulunk a Plitvicei tavaktól, a nemzet parkot a déli irányban – az erdőt megkerülve – Korenica felé kell tartani. Ha Senjbe tartunk, Vrelo Koreničko falunál hajtunk rá az 52-es jelű útra. Otocantól lesz kitáblázva Senj. Karlbag felé elmegyünk egészen Korenicáig, majd innen a 25-ös úton érjük el Gospicot (mely a régió központ városa) s innen csurgunk le a hágón Karlobagig. Nagyjából másfél óra mindkét út.

A mediterrán Zadar
Akár a mediterrán Zadarba is eljuthatunk

Ha kicsit ráérősebb a program, akár Zadarig is elvezethetünk. Távolságban Zadar 30 kilométerrel van messzebb a Plitvicei tavaktól mint Senj vagy Karlobag, de az útvonal harmada autópályán vezet, így utazási időben ugyanannyi, mintha Senjbe mentünk volna. Zadar felé szintén Korenica irányában hagyjuk el a nemzeti parkot, majd tovább haladva Gornja Plocanál érjük el az autópályát, mellyen haladva gyorsan megérkezünk Zadarba. Zadar lényegesen délebbre van mint az előző két város és itt kinyílik már a Kvarner-öböl, ezért nem annyira szeles, hideg, mint mondjuk Karlobag. Zadar hatalmas óvárossal, szűk, keskeny sikátorokkal, számos étteremmel és múzeummal rendelkezik. Nézzük meg a Népek terét, a római Forumot, a Szent Donát körtemplomot végül a tengeri orgonát. Ha esetleg rosszabb lenne az idő, a halpiac érdekes lényeit és a zadari aranykiállítást tudjuk megnézni. A tengerparttal lesz igazán érdekes egy plitvicei hétvégi kirándulás.

Ha Magyarországhoz közeli kirándulási lehetőséget keresünk, arra a Plitvicei tavak tökéletes megoldás lesz. Szlovénia szintén közel fekszik Magyarországhoz és szintén sok-sok, közeli érdekességgel rendelkezik. Ismerjük meg Szlovénia látnivalóit is és nézzük meg az orchidea farmot, fedezzük fel a Postojnai, Skocjan, Krizna barlangokat és krémesezzünk egy nagyot, a Bledi tónál.

 

Képek forrása: Plitvicka Jezera Idegenforgalmi Közösség, Booking.com

Balaton kutyás strandok

Balaton kutyával – strandok, árak, parkolás!

Balaton szabadstrandok

Melyik balatoni szabadstrandot válasszam?